Histamina to związek wyprodukowany podczas dekarboksylacji histydyny i występujący we wszystkich tkankach organizmu.
Dzięki niej naczynia włosowate rozszerzają się, co zwiększa ich przepuszczalność i obniża ciśnienie krwi; ponadto umożliwia skurcze mięśni gładkich, zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego, a także przyśpiesza częstość akcji serca.
Istnieją 3 typy receptorów histaminowych. Receptory H1 wspomagają skurcz mięśni gładkich i rozszerzanie się naczyń włosowatych. Receptory H2 przyśpieszają akcję serca i wzmagają wydzielanie kwasu żołądkowego. Receptory H3 pełnią ważną rolę w regulacji uwalniania histaminy i innych neuroprzekaźników z neuronów. Jeśli chodzi o skurcze mięśni gładkich to zarówno receptory H1, jak i H2 pośredniczą w tym procesie. Histamina jest pomocna przy diagnozowaniu astmy i chorób skóry.
Histamina jest hormonem pochodzącym od aminokwasy histydyny, wytwarzanym i gromadzonym w wielu tkankach, m.in. w komórkach tucznych tkanki łącznej, granulocytach zasadochłonnych i płytkach krwi. Uwalnianie histaminy jest pobudzane przez wiele różnych czynników występujących w miejscach objętych stanem zapalnym oraz w miejscach, oraz w miejscach, w których zachodzą odczyny alergiczne. Histamina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzrost ich przepuszczalności oraz drażni zakończenia bólowe nerwów czuciowych. Ponadto silnie kurczy oskrzela, macicę oraz stymuluje wydzielanie soku żołądkowego.
Prosimy oceń stronę/treści:
|
|
|
Ocena:
66 % na
100%
Liczba opinii:
7
|
Zobacz również - choroby, artykuły:
Badania, wyniki:
Histamina
Tagi: Histamina, Histamine, alergia, histamina alergia, feksofenadyna, histamina w żywności, histamina w jedzeniu