Insulinopodobny czynnik wzrostu (Insulin-Like Growth Factor , IGF)

Wartości referencyjne:
N/A


Insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) to polipeptyd o strukturze molekularnej podobnej do insuliny. Istnieją dwa rodzaje IGF. Pierwszy: IGF ? 1 wydzielany głównie przez wątrobę regulujący cykl rozwoju, podziału i śmierci komórek.
   


IGF ? 1 pełni ważną rolę przy wzroście płodu oraz podczas okresu dorastania młodego człowieka. Drugim jest IGF ? 2, który wydzielany jest przez mózg, nerki, trzustkę, mięśnie, a najbardziej aktywny jest podczas rozwoju dziecka w łonie matki. 

IGF to interesujące związki, gdyż receptory dla tych hormonów są obecne w wielu rodzajach komórek nowotworowych, co wykorzystywane jest przy każdej próbie i analizie dotyczących rozwoju raka.
Przykładowo, gdy kobieta cierpi na raka piersi jeszcze przed menopauzą lub gdy u mężczyzny rozwija się rak prostaty to IGF ? 1 jest na bardzo wysokim poziomie, gdyż stale stymuluje o rozwój komórek nowotworowych. Na poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu ma także wpływ cukrzyca. Gdy spożyjemy duże ilości ziemniaków, czy innych produktów zawierających duże ilości węglowodanów, poziom cukru we krwi wzrośnie, a organizm zacznie wytwarzać więcej IGF.Insulinopodobny czynnik wzrostu - polipeptyd wykazujący duże podobieństwo od insuliny. Wyróżnia się 2 czynniki - IGF-I i IGF-II. IGF-I jest zasadniczym czynnikiem wzrostowym (IGF-II w znacznie mniejszym stopniu) wydzielanym pod wpływem ludzkiego hormonu wzrostu (hGH). Zawartość hGH i IGF-I we krwi zwiększa się wraz ze wzrostem organizmu i zmniejsza w następstwie starzenia się. Odróżnienie bezpośredniego działania hGH od działania pośredniego poprzez IGF-I jest często niemożliwe.
Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
IGF
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Bakterie w moczu
Białaczka limfatyczna
Cholestaza- objawy
Choroby układu kostnego
Długość penisa
Fosfataza alkaliczna

Badania, wyniki:

Albuminy
Białko całkowite
Ciała ketonowe
Cynk
Hormon wzrostu
Insulinopodobny czynnik wzrostu
Kreatynina
Miedź
Somatostatyna
Somatotropina
TestosteronNa stronie:

W czytelni:
Tagi