Progesteron (Progesterone , reguluje aktywność gruczołów płciowych)

Wartości referencyjne:
Kobiety w fazie folikularnej: 0,1-1,15 ng/ml 0,3-3,5 nmol/l
Kobiety w fazie lutealnej: 3,15-21,2 ng/ml 9,5-63,6 nmol/l
Kobiety w okresie menopauzy 0,1-1,0 ng/ml 0,3-3,2 nmol/l
Mężczyźni : 0,1-1,0 ng/ml 0,3-3,2 nmol/l


Progesteron to hormon wydzielany przez ciałko żółte, korę nadnerczy i łożysko (u kobiet w ciąży), którego zadaniem jest przygotowanie macicy na przyjęcie i rozwój zapłodnionej komórki jajowej.
   


Ponadto progesteron stosowany jest w leczeniu nieuzasadnionych krwawień z macicy, zaburzeń cyklu miesięcznego, a także w hormonalnej terapii zastępczej u kobiet po menopauzie. Progesteron może być także pomocny w leczeniu niepłodności. 

Progesteron ma ważne znaczenie podczas ciąży. Jego działanie dotyczy także rozwoju gruczołów mlecznych podczas przygotowania do laktacji. Prolaktyna (hormon przedniego płata przysadki mózgowej) stymuluje produkcję mleka, a progesteron przygotowuje gruczoły do wydzielania mleka. Poza tym, hormon ma także pośredni wpływ na równowagę wodno ? elektrolitową organizmu, blokując działanie aldosteronu. 

Niski poziom progesteronu w organizmie kobiety wpływa na zaburzenia cyklu miesięcznego, a także zwiększa ryzyko poronienia u kobiet w ciąży.Progesteron jest wydzielany przez ciałko żółte. Oba hormony mają budowę steroidową, tak jak testosteron. Czynność wewnątrzwydzielnicza jajników ma przebieg cykliczny; dyktuje ona zmiany zachodzące w śluzówce macicy, składające się na cykl miesiączkowy. Długość tego cyklu może się nieco różnić u różnych kobiet, ale średnio wynosi 28 dni. Za pierwszy dzień cyklu uważa się pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego; jajeczkowanie występuje w przybliżeniu w połowie cyklu. Moment jajeczkowania dzieli czynność wydzielniczą na dwie główne fazy. W pierwszej fazie wzrasta wydzielanie (i poziom we krwi) estrogenów w wyniku zwiększającej się aktywności wewnątrzwydzielniczej pęcherzyków jajnikowych - stąd faza ta nosi nazwę pęcherzykowej lub folikularnej. W drugiej fazie, natychmiast po jajeczkowaniu, pojawia się i narasta czynność wewnątrzwydzielnicza ciałka żółtego ? (łac. corpus luteum) ? stąd druga faza nosi nazwę lutealnej.
Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.3/5, ocen: 3
reguluje aktywność gruczołów płciowych
Ocena: 67 % na 100%
Liczba opinii: 3


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:

Białko całkowite
ProgesteronNa stronie:

W czytelni:
Tagi