Aminotransferaza alaninowa (Alanine aminotransferase)

Aminotransferaza alaninowa to enzym, którego poziom bada się zwykle w sytuacji podejrzenia chorób wątroby.


   


Wątroba odgrywa w organizmie wiele ważnych ról. Przechowuje środki mineralne dostarczane wraz z pokarmem, wspomaga proces powstawania białek, a także usuwa z organizmu toksyny. Wątroba tworzy także żółć, czyli specjalny płyn, który pomocny jest podczas trawienia pokarmów. W tej pracy pomagają wątrobie różne enzymy, w tym właśnie aminotransferaza alaninowa. Enzym ten, jest obecny w wątrobie w bardzo dużych ilościach a jego działanie to wspomaganie procesu przemiany materii, czyli procesu, w którym pokarm konwertowany jest w energię. 

W zdrowym organizmie, aminotransferaza alaninowa jest obecna w komórkach wątroby w znacznych ilościach. Jeżeli jednak wątroba jest uszkodzona lub chora, enzym przedostaje się do krwi. Stąd właśnie stężenie aminotransferazy alaninowej we krwi jest dla lekarzy istotne podczas oceny i diagnozy choroby wątroby oraz co do niej doprowadziło.W jakim celu przeprowadza się badanie?

Badanie poziomu tego enzymu zleca się często u dzieci, które mają objawy żółtaczki (pożółkła skóra i gałki oczne) lub u których pojawiają się wymioty, nudności, mocz o ciemnej barwie, a także bóle brzucha. Pomiaru dokonuje się także przy infekcjach wątroby, np. przy wirusowym zapaleniu wątroby lub u pacjentów, którzy przyjmują leki, które mogą w znaczny sposób szkodzić wątrobie.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Aminotransferaza alaninowa Alanine aminotransferase
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Aminotransferaza alaninowa

Badania, wyniki:

Gamma-glutamylotransferazaNa stronie:

W czytelni:
Tagi