Choroba Raynauda- objawy (Raynaud's disease-symptoms)

Choroba Raynauda to rzadko występujące zaburzenie, które dotyka tętnice, czyli naczynia krwionośne, które prowadzą krew z serca do różnych części ciała.


   


Choroba charakteryzuje się krótkimi i nagłymi atakami, podczas których dochodzi do skurczów naczyń krwionośnych, co w efekcie prowadzi do ich zwężenia. Skurcze naczyń krwionośnych zmniejszają dopływ krwi do palców dłoni i stóp. Najczęściej choroba Raynauda wpływa na okolicę palców. Rzadziej, zaburzenie dotyka nos, usta, uszy i sutki.

Jakie są objawy choroby Raynauda?
Ludzie, którzy cierpią na pierwotną lub wtórną chorobę Raynauda mogą mieć ataki, będące formą odpowiedzi na niskie temperatury lub stres emocjonalny. Ataki dotykają najczęściej palce, chociaż czasami mogą obejmować nos, uszy, sutki lub wargi.Podczas ataku tętnice stają się bardzo wąskie na krótki czas, w efekcie czego, krew przestaje krążyć lub przepływa przez narządy, ale w minimalnych ilościach. Powoduje to, że obszary, w których doszło do ataku:
- Stają się białe lub niebieskie.
- Drętwieją, stają się wychłodzone, zaczyna być odczuwalny ból, a ostatecznie dreszcze,
- Stają się zaczerwienione. 

Ataki choroby Raynauda mogą trwać od kilku minut do kilku godzin i pojawiają się w regularnych odstępach czasu (codziennie, co kilka dni, co tydzień). Objawy początkowo dotykają zwykle tylko jeden palec dłoni czy stopy, po czym z czasem zaczynają się przenosić na pozostałe. Czasami na ataki narażone są tylko niektóre palce, chociaż może to stale ulegać zmianie w toku choroby.

Ciężka, wtórna choroba Raynauda może powodować owrzodzenie skóry lub zgorzel. Mówi się o tzw. gangrenie, która powoduje śmierć i rozpad tkanek. Na szczęście takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Choroba Raynauda- objawy Raynaud's disease-symptoms
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

40 tydzień ciąży
Aminotransferaza alaninowa
Amyloidoza - objawy
Artroskopia kolana
Arytmia serca- objawy
Astygmatyzm, krótkowzroczność
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Autyzm
Bakterie w moczu
Białaczka limfatyczna
Ból brzucha po lewej stronie
Ból gardła
Ból w dolnej prawej części brzucha
Bóle stawów
Błonica, dyfteryt

Badania, wyniki:

Albuminy
Aldosteron
Barwa
Białko
Białko C-reaktywne
Chlorki
Ciężar właściwy
Cynk
Dehydroepiandrosteron
Estradiol
Estrogeny, przedawkowanie estrogenu
Ferrytyna
Fosfor
Gastryna
GlukozaNa stronie:

W czytelni:
Tagi