Choroby serca (Heart Disease)

Choroby serca to ogólny termin, jakim określa się ostre i przewlekłe stany, które dotykają cały mięsień sercowy lub jego część. Serce to mięsień o wielkości pięści, który znajduje się po lewej stronie klatki piersiowej.


   


Praca serca polega przede wszystkim na pompowaniu krwi do wszystkich narządów w organizmie. Aby to wykonać serce stale kurczy się i rozkurcza, wyrzucając i otrzymując krew. Serce wykonuje na dzień około 100 tysięcy uderzeń. Krew wychodząc z serca jest odpowiednio dotleniona i zaopatrzona we wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Ponadto usuwa dwutlenek węgla i inne odpady z płuc, nerek i wątroby. Serce posiada komplet naczyń wieńcowych i żył, dzięki którym samo zaopatrza się w tlen. Oprócz wyżej wymienionych funkcji, serce jest organem wydzielania wewnętrznego i produkuje hormon nazywany przedsionkowym peptydem natriuretycznym, który koordynuje pracę naczyń krwionośnych w sercu i nerkach.Serce w środku jest puste. Dzieli się w pionie na dwie przegrody, z których każda zawiera dwie komory- na górze i na dole. Krew żylna dochodzi do serca przez prawy przedsionek i jest pompowana przez prawą komorę do płuc, gdzie zaopatruje się w tlen i dwutlenek węgla. Tak utleniona krew z płuc transportowana jest do serca przez lewy przedsionek, a następnie jest pompowana przez lewą komorę do tętnic, które rozprowadzają ją po całym ciele. Cztery zawory serca regulują kierunek przepływu krwi przez komory serca. Są stale otwierane i zamykane dając tym samym charakterystyczny dźwięk. Wzdłuż komór i zastawek serca znajduje się membrana o nazwie wsierdzie, natomiast zewnętrzna błona, jaką otoczone jest serce to osierdzie, które tworzy barierę ochronną wokół serca.

Choroby serca mogą dotyczyć jego funkcjonowania lub struktury. Wszystko, co uszkadza serce i sprawia, że jest mniej dotlenione:

  • Wpływa na jego efektywną pracę, 
  • Zmniejsza jego zdolność do pompowania krwi, 
  • Zakłóca skoordynowany związek między sercem, nerkami i naczyniami krwionośnymi,
  • Ogólnie zaburza funkcjonowanie całego ciała.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Choroby serca Heart Disease
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

40 tydzień ciąży
Aminotransferaza alaninowa
Amyloidoza - objawy
Arytmia serca- objawy
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Białaczka limfatyczna
Białko w moczu
Bóle stawów
Cholesterol HDL
Choroba Alzheimera
Choroba Hashimoto- objawy
Choroba Leśniowskiego- Crohna, ziarnica
Choroba Meniere?a, idiopatyczny wodniak błędnika
Choroba Raynauda- objawy
Choroba Vaqueza, czerwienica prawdziwa

Badania, wyniki:

Adrenalina
Albuminy
Aldosteron
Amylaza
Barwa
Białe krwinki
Białko
Białko C-reaktywne
Białko całkowite
Bilirubina, bilirubina całkowita
Chlorki
Cholesterol
Ciężar właściwy
Czerwone krwinki, erytrocyty
DehydroepiandrosteronNa stronie:

W czytelni:
Tagi