Częstoskurcz komorowy (Ventricular tachycardia)

Częstoskurcz komorowy (także tachykardia), to termin jakim określa się stan, w którym u pacjenta pojawia się rytm serca szybszy niż 100 uderzeń na minutę. Rytm serca w tym przypadku kontrolowany jest przez komory mięśnia sercowego i / lub układ przewodzący.


   


Częstoskurcz komorowy wywołuje następujące objawy: omdlenia, kołatanie serca i duszności. Czasami zdarza się, że częstoskurcz związany jest z dekompensacją hemodynamiczną, zwłaszcza jeśli praca lewej komory serca jest ograniczona lub rytm serca jest wyjątkowo szybki. Czasem może się także zdarzyć, że częstoskurcz komorowy doprowadzi do nagłego zgonu. 
Częstoskurcz komorowy jest zwykle wynikiem niedokrwienia, strukturalnych chorób serca lub braku niektórych elektrolitów (np. hipokaliemia, hipokalcemia, hipomagnezemia). Ponadto może być wywołany przez:
- Stosowanie sympatykomimetyków (od dożylnie podawanych leków inotropowych do narkotyków, takich jak kokaina i metamfetamina).- Choroby ogólnoustrojowe wpływające na mięsień sercowy, takie jak sarkoidoza, toczeń rumieniowaty, hemochromatoza i reumatoidalne zapalenie stawów. - Strukturalne wady wrodzone, takie jak dysplazja prawej komory i tetralogia Fallota. - Zatrucia glikozydami, które mogą prowadzić do dwukomorowej tachykardii. Dziedziczone kanałopatie.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Częstoskurcz komorowy Ventricular tachycardia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Arytmia serca- objawy
Częstoskurcz komorowy
Częstoskurcz nadkomorowy

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi