Czasami w częstoskurczu nadkomorowym pośrednio lub bezpośrednio udział bierze węzeł przedsionkowo ? komorowy, dlatego w tym przypadku nie ma stu procentowej pewności, gdzie doszło do zaburzenia rytmu serca. Serce człowieka składa się 4 jam: 2 górnych nazywanych przedsionkami i 2 dolnych, które nazywa się komorami. Przedsionki otrzymują krew z naczyń krwionośnych i w wyniku skurczy serca przekazują ją do komór. Komory natomiast podczas skurczy wyrzucają krew z serca i przekazują ją do naczyń krwionośnych w płucach, a następnie do reszty ciała.
Normalny rytm serca mieści się w zakresie od 60 do 90 uderzeń na minutę. Gdy rytm serca przyśpiesza do ponad 100 uderzeń na minutę mówi się o tachykardii. Za skurcze serca odpowiadają specjalne komórki, które koordynują uderzenia przy pomocy otrzymywanych sygnałów elektrycznych. Te komórki umieszczone są na linii węzła zatokowo ? przedsionkowego, węzła zatokowego w prawym przedsionku i węzła przedsionkowo ? komorowego wywołując skurcze. Węzeł zatokowo ? przedsionkowy nazywany jest naturalnym rozrusznikiem serca. W nim pojawiają się sygnały elektryczne, które następnie przesyłane są do węzła przedsionkowo ? komorowego. Węzeł przedsionkowo ? komorowy wywołuje skurcz, który pojawia się we wszystkich jamach serca. Każde jedno uderzenie składa się z takiego pojedynczego procesu.
Impulsy nerwowe i poziom hormonów we krwi wpływają na rytm serca. Każda nieprawidłowość, jaka pojawi się na tych obszarach może doprowadzić do zaburzeń w rytmie serca. Częstoskurcz nadkomorowy zachodzi w momencie, gdy nieprawidłowe impulsy elektryczne wychodzą z przedsionków. Wywołuje to tak szybkie uderzenia, że mięsień sercowy nie może się nawet zrelaksować pomiędzy poszczególnymi skurczami, co w efekcie sprawia, że krew nie przepływa przez organizm w odpowiednich ilościach i nie zaspokaja jego podstawowych potrzeb. Ze względu na nieefektywne skurcze serca, mózg nie otrzymuje wystarczających ilości krwi i tlenu, co wywołuje zawroty głowy i omdlenia.
Częstoskurcz nadkomorowy może pojawić się u osób w każdym wieku, nawet jeśli nigdy wcześniej nie pojawiały się żadne problemy z sercem. Częstoskurcz nadkomorowy rzadko kiedy wywołuje poważne objawy i można z nim normalnie funkcjonować.
Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.
Prosimy oceń stronę/treści: |
Częstoskurcz nadkomorowy Supraventricular tachycardia Ocena: 0 % na 100% Liczba opinii: 0 |
Zobacz również - choroby, artykuły:
Arytmia serca- objawyCzęstoskurcz komorowy
Częstoskurcz nadkomorowy