Drożdżyca (Candida)

Co to jest drożdżyca? Drożdżyca (także kandydoza) to infekcja grzybicza, która najczęściej pojawia się w jamie ustnej, gardle (pleśniawki), narządach płciowych i w okolicach wilgotnych fałdów skórnych. W rzadkich przypadkach drożdżyca może stać się zakażeniem ogólnoustrojowym dotykając większość najważniejszych układów ludzkiego organizmu bądź dotykać tylko jeden narząd wewnętrzny.


   


Drożdżyca w zainfekowanych tkankach wywołuje stan zapalny. Zazwyczaj zakażenie objawia się czerwoną, łuszczącą się i wydzielającą płyn zmianą skórną. Ponadto drożdżyca może objawiać się jako guzek wypełniony ropą. Jeśli infekcja rozwinęła się jamie ustnej lub gardle, to zmiany formowane są jako zbite, białe plamy. Zakażenie narządów płciowych ujawnia się poprzez białą, gęstą wydzielinę z pochwy lub prącia. 

Drożdżaki naturalnie występują w ludzkim organizmie i są obecne na skórze, w jamie ustnej oraz narządach płciowych nie wywołując żadnych problemów zdrowotnych. Ryzyko rozwoju zakażenia pojawia się u osób, które mają osłabiony układ odpornościowy lub u chorych przyjmujących antybiotyki. Ponadto, większe ryzyko infekcji pojawia się gdy drożdżaki znajdują się w okolicy wilgotnych miejsc na ciele.Wyleczenie drożdżycy jest możliwe choć choroba ma tendencję do częstych powrotów. Drożdżyca raczej nie stanowi zagrożenia dla życia, chyba że towarzyszą jej nietypowe objawy, takie jak gorączka, dreszcze, dezorientacja, letarg, drgawki, przyśpieszony rytm serca, ból w klatce piersiowej, silne bóle brzucha oraz drażliwość. Takie sytuacje należy natychmiast zgłosić do lekarza, gdyż w najgorszym przypadku może nawet dojść do zgonu.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Drożdżyca Candida
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Drożdżyca

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi