Fosfataza alkaliczna najlepiej funkcjonuje w środowisku zasadowym, dlatego też we krwi jest nieaktywna. Działanie enzymu stymuluje wydzielanie fosforu, który tworzy zasadowe pH.
Źródłem fosfatazy alkalicznej są komórki, które znajdują się na linii produkcyjnej żółci w wątrobie. Za utrzymanie prawidłowego poziomu enzymu odpowiedzialna jest żółć, dolna część dróg żółciowych, a także pęcherzyk żółciowy. W momencie gdy wątroba, pęcherzyk żółciowy lub drogi żółciowe nie funkcjonują prawidłowo lub coś je blokuje, fosfataza alkaliczna nie jest wydalana z żółcią przez co przedostaje się do krwi.
Dlatego, jeśli we krwi podczas badań pojawi się wysoki poziom fosfatazy alkalicznej, można podejrzewać, że doszło do zaburzeń w pracy wątroby, dróg żółciowych lub w przepływie żółci przez jelito cienkie.
Prawidłowy poziom fosfatazy alkalicznej we krwi zależy od wieku. W przypadku młodzieży, stężenie enzymu jest wyższe niż u dorosłych. Dzieje się tak ze względu na ciągle postępujący proces wzrostu kości, do czego wykorzystywana jest fosfataza alkaliczna. U dorosłych, poziom enzymu we krwi powinien mieścić się w zakresie od 50 do 75 mg / dL.
Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.
Prosimy oceń stronę/treści: |
|
Fosfataza alkaliczna Alkaline Phosphatase Ocena: -580 % na 100% Liczba opinii: 1 |