Fosfataza alkaliczna (Alkaline Phosphatase)

Fosfatazą alkaliczną nazywa się grupę enzymów, które znajdują się głównie w wątrobie i kościach. Niewielka część tych enzymów jest produkowana przez komórki jelit, łożyska i nerek. Poziom fosfatazy alkalicznej bada się we krwi, do której enzym jest uwalniany z tkanek. Aktywność i poziom fosfatazy alkalicznej pozwalają określić czy doszło do jakichkolwiek zaburzeń i ma znaczenie przy podejrzeniu chorób wątroby oraz kości.


   


Fosfataza alkaliczna najlepiej funkcjonuje w środowisku zasadowym, dlatego też we krwi jest nieaktywna. Działanie enzymu stymuluje wydzielanie fosforu, który tworzy zasadowe pH.

Źródłem fosfatazy alkalicznej są komórki, które znajdują się na linii produkcyjnej żółci w wątrobie. Za utrzymanie prawidłowego poziomu enzymu odpowiedzialna jest żółć, dolna część dróg żółciowych, a także pęcherzyk żółciowy. W momencie gdy wątroba, pęcherzyk żółciowy lub drogi żółciowe nie funkcjonują prawidłowo lub coś je blokuje, fosfataza alkaliczna nie jest wydalana z żółcią przez co przedostaje się do krwi.Dlatego, jeśli we krwi podczas badań pojawi się wysoki poziom fosfatazy alkalicznej, można podejrzewać, że doszło do zaburzeń w pracy wątroby, dróg żółciowych lub w przepływie żółci przez jelito cienkie.

Prawidłowy poziom fosfatazy alkalicznej we krwi zależy od wieku. W przypadku młodzieży, stężenie enzymu jest wyższe niż u dorosłych. Dzieje się tak ze względu na ciągle postępujący proces wzrostu kości, do czego wykorzystywana jest fosfataza alkaliczna. U dorosłych, poziom enzymu we krwi powinien mieścić się w zakresie od 50 do 75 mg / dL.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
-29/5, ocen: 1
Fosfataza alkaliczna Alkaline Phosphatase
Ocena: -580 % na 100%
Liczba opinii: 1


Zobacz również - choroby, artykuły:

Fosfataza alkaliczna

Badania, wyniki:

Fosfataza alkalicznaNa stronie:

W czytelni:
Tagi