HCV (HCV)

HCV, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu C to ogólny termin, jakim określa się stan zapalny wątroby, który przede wszystkim rozwija się w wyniku infekcji. Może być również efektem zatruć i długotrwałego stosowania alkoholu, niektórych leków, substancji chemicznych i toksyn.


   


Wirusowe zapalenie wątroby typu C to jedno z wielu zaburzeń, które może doprowadzić do rozwoju zapalenia wątroby w wyniku działania wirusów.

Ważne informacje dotyczące wirusowego zapalenia wątroby typu C:

  • Jeżeli stan zapalny nie jest leczony choroba może przyjąć przewlekłą formę, co może mieć nawet śmiertelne skutki.
  • U co najmniej 75% chorych, HCV z czasem staje się chorobą przewlekłą.
  • W najpoważniejszych przypadkach możliwe jest przeprowadzenie przeszczepu wątroby.
  • HCV w ostatnich latach staje się coraz częstszym problemem zdrowotnym, dlatego ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia.
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest najczęstszą przyczyną rozwoju marskości wątroby, schyłkowej niewydolności wątroby i raka wątroby.
  • Ze względu na to, że choroba często nie wykazuje objawów, duża część ludzi nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. Chorobę najczęściej wykrywa się dopiero w zaawansowanym stadium, gdy doszło już do poważnych zmian.Przyczyny wirusowego zapalenia wątroby typu C
HCV nie jest związane z innymi wirusami, które powodują zapalenie wątroby. Jednak podobnie jak inne wirusowe zapalenia wątroby jest chorobą zakaźną. Do zarażenia może dojść poprzez kontakt z zainfekowaną krwią lub produktami krwiopochodnymi. Najczęstszą formą transmisji wirusa są igły używane i przekazywane sobie przez narkomanów. W ostatnich latach coraz częściej HCV pojawia się u osób, które biorą narkotyki. Dawniej częstą przyczyną była także transfuzja krwi lub hemodializa. Ponadto, do zakażenia mogło dojść podczas przeszczepu narządów. Obecnie, takie przypadki są coraz rzadsze.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
HCV HCV
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi