Hematologia (Hematology)

Terminem hematologia określa się formy leczenia, diagnostykę, etiologię i profilaktykę wszystkich zaburzeń i chorób krwi. Ponadto jest to również dział medycyny, który zajmuje się badaniem organów krwiotwórczych, krwi i jej składu. Hematologia w swoich badaniach i testach mocno opiera się na analizach laboratoryjnych wykonywanych przez odpowiednio przygotowanych specjalistów.


   


Choroby krwi wpływają na efektywność jej produkcji, a także składu, czyli komórek krwi (czerwone krwinki, białe krwinki, płytki krwi), stężenia hemoglobiny, procesu krzepnięcia, itp.

Specjaliści, którzy zajmują się hematologią to hematolodzy. Praca większości hematologów polega głównie na opiece i leczeniu pacjentów z chorobami krwi. Pozostała część tych specjalistów zajmuje się pracą w laboratorium, gdzie przeprowadzają badania na próbkach krwi, a także obserwują na specjalnych monitorach układ krwiotwórczy, analizując zmiany i zapisując swoje przemyślenia. Lekarze z laboratoriów i Ci, którzy bezpośrednio opiekują się pacjentami wspólnie analizują wyniki i stawiają diagnozę. Mogą także dyskutować nad podjęciem jak najlepszej formy leczenia. Dzięki temu terapia jest pewniejsza i skuteczniejsza.Hematologia jest w pewien sposób spokrewniona z onkologią. Podobieństwo opiera się głównie na tym, iż obie te specjalności są bardzo do siebie podobne i wszystkie zabiegi i czynności są w przypadku obu praktycznie takie same. Onkologia i hematologia skupiają się na powiązanych ze sobą problemach.
Hematolodzy prócz podstawowej wiedzy mogą specjalizować się w:
- Leczeniu zaburzeń krzepnięcia, takich jak hemofilia lub samoistna plamica małopłytkowa.
- Hematologicznym leczeniu chłoniaków i białaczki.
- Leczeniu hemoglobinopatii.
- Transfuzji krwi.
- Transplantacji szpiku i komórek macierzystych.

Tylko niektóre z chorób krwi są uleczalne.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Hematologia Hematology
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Hematologia

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi