Hemoglobina (Hemoglobin)

Co to jest hemoglobina?
Hemoglobina to białko, które znajduje się w czerwonych krwinkach, czyli komórkach krwi i odpowiada za transport tlenu z płuc do tkanek organizmu oraz przenoszenie dwutlenku węgla z tkanek organizmu do płuc.


   


Hemoglobina składa się czterech cząsteczek białka (łańcuchy globulin), które są ze sobą połączone. U dorosłych zawiera 2 łańcuchy alfa ? globulin i 2 łańcuchy beta ? globulin. W przypadku niemowląt i dzieci, hemoglobina zawiera tylko 2 łańcuchy alfa i 2 łańcuchy gamma. Wraz z rozwojem dziecka, łańcuchy gamma są zastępowane łańcuchami beta. Każdy łańcuch globulin posiada centralną strukturę- cząsteczkę hemu, która zawiera żelazo odpowiedzialne za transport tlenu i dwutlenku węgla we krwi. Oprócz tego żelazo zawarte w hemoglobinie odpowiada za czerwony kolor krwi. 

Hemoglobina odgrywa również ważną rolę w formowaniu kształtu czerwonych krwinek. Dlatego też, nieprawidłowa struktura hemoglobiny może zakłócić kształt czerwonych krwinek, a ponadto utrudnia jej pracę i przepływ przez naczynia krwionośne.W jaki sposób można sprawdzić poziom hemoglobiny we krwi?

Badanie poziomu hemoglobiny jest częścią każdej morfologii krwi. Oprócz tego istnieje kilka innych metod, dzięki którym możliwa jest ocena liczby hemoglobiny. Obecnie wykonywane jest to przez automatyczne maszyny, w której krwinki czerwone są dzielone, tak aby możliwe było dokładne obliczenie stężenia hemoglobiny. Ponadto, określenie poziomu hemoglobiny jest możliwe przy użyciu specjalnych wiązek światła, które wnikają w próbkę krwi, a ilość pochłoniętego światła pozwala na dokonanie pomiaru.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
2.8/5, ocen: 4
Hemoglobina Hemoglobin
Ocena: 55 % na 100%
Liczba opinii: 4


Zobacz również - choroby, artykuły:

Hemoglobina

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi