Internista (Internist)

Internista to lekarz, który specjalizuje się w chorobach narządów wewnętrznych. Jest osobą, która sprawuje podstawową opiekę na chorymi i do którego zwracają się ludzie w każdym wieku. Internista zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i kontrolowaniem ogólnego zdrowia pacjentów. Interniści mogą specjalizować się w konkretnych dziedzinach chorób, np. chorobach układu krążenia, nefrologii czy problemów geriatrycznych.


   


Lekarz internista jest przygotowany do opieki nad chorymi, których dotknęły łagodne (np. przeziębienie), ale także poważne zaburzenia (np. rak piersi). Ponadto, dba o pacjentów, którzy mają podwyższone ryzyko rozwoju chorób serca czy cukrzycy, kontrolując ich stan i przepisując im odpowiednie leki. 

Interniści mogą zajmować się ogólną opieką zdrowotną w całych rodzinach lub specjalizować się w jednej dziedzinie medycyny lecząc tylko choroby do niej zaliczane. Specjalności pogrupowane są według układów ciała, wieku lub głównych chorób. Przykładowo lekarz geriatrii będzie zajmował się osobami w podeszłym wieku.Interna (z łac. "internus" - wewnętrzny) - potoczna, zwyczajowa lub żargonowa nazwa działu medycyny, zajmującego się schorzeniami narządów wewnętrznych. 

Właściwa nazwa - choroby wewnętrzne lub medycyna wewnętrzna (nazwa używana głównie w Polsce, krajach niemieckojęzycznych i skandynawskich) oraz general medicine lub po prostu medicine (nazwa używana częściej w krajach anglosaskich).Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Internista Internist
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Internista

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi