Komórki atypowe (Atypical cells)

Komórki atypowe to nieprawidłowo rozwijające się komórki, często odpowiedzialne za rozwój pewnych chorób lub zaburzeń zdrowotnych, jednak niekoniecznie nowotworów.


   


Wiele czynników może mieć wpływ na to, że zdrowe komórki w organizmie zmieniają swoje właściwości i przestają się prawidłowo rozwijać. Są to m.in.: infekcje oraz stany zapalne. Czasami, nawet podczas normalnego procesu starzenia się komórek, mogą się rozwinąć pewne zaburzenia zdrowotne. 

Komórki atypowe, mogą wrócić do swojej pierwotnej postaci w momencie, gdy zostanie wyleczona przyczyna, z jakiej doszło do ich rozwoju. Czasami, może to nastąpić spontanicznie, bez podejmowania leczenia, jednak zwykle konieczne jest przyjmowanie leków.Mimo, iż komórki atypowe nie są oznaką raka, należy pamiętać, że niektóre nowotwory właśnie w ten sposób rozpoczynają swoje działanie w organizmie. Jeśli w organizmie zostaną rozpoznane takie komórki, konieczne jest ich regularne obserwowanie, dlatego lekarze zalecają w takich przypadkach częste wizyty kontrolne, dzięki którym możliwe jest wczesne rozpoznanie poważnych zmian. Jeśli znana jest przyczyna rozwoju tych komórek, lekarze zalecają odpowiednią terapię, aby przywrócić ich do normalnej postaci. 

Gdy lekarz podejrzewa, że zmiany w komórkach są spowodowane przez nowotwór, zwykle przeprowadza biopsję (pobranie próbki tkanki zmienionej chorobowo), aby móc postawić dokładną diagnozę.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.7/5, ocen: 3
Komórki atypowe Atypical cells
Ocena: 93 % na 100%
Liczba opinii: 3


Zobacz również - choroby, artykuły:

Anatomia oczu
Białaczka limfatyczna
Choroba Alzheimera
Choroby odbytu
Choroby psychiczne
Czerniak złośliwy - objawy
Częstoskurcz nadkomorowy
Czy można zajść w ciążę podczas okresu?
Dni płodne
Dysplazja szyjki macicy
Fosfataza alkaliczna
Ilość spermy
Jak wykryć raka?
Jak zajść w ciążę?
Kinaza kreatynowa

Badania, wyniki:

Adrenalina
Cholecystokinina
Insulina
Limfocyty
Melanotropina
Neutrocyty - Granulocyty obojętnochłonne
Rozkład objętości krwinek czerwonych
Somatostatyna
Średnie stężenie hemoglobiny
Testosteron
ŻelazoNa stronie:

W czytelni:
Tagi