MPV (MPV)

MPV to termin jakim określa się średnią objętość płytek krwi (trombocytów) podczas badania morfologicznego krwi.


   


Wydawałoby się, że taki pomiar nie ma większego znaczenia dla zdrowia człowieka, jednak jest inaczej. Otóż, płytki krwi są integralną częścią systemu obronnego organizmu oraz systemu naprawy ciała. W sytuacji, gdy w nabłonku pojawiają się jakiekolwiek problemy, płytki krwi zlepiają się. Pytanie: jakie to ma znaczenie? A mianowicie takie, że trombocyty są niezbędne w organizmie w momencie, gdy pojawiają się uszkodzenia na linii nabłonkowych tkanek. Właśnie dlatego, gdy przeprowadzane jest badanie krwi, lekarz sprawdza także stężenie płytek krwi. 

Liczba płytek krwi pozwala w bardzo szybki sposób rozpoznać czy w organizmie rozwija się jakiś problem, czy też nie. Przykładowo, niska objętość trombocytów pojawi się u pacjentów z rakiem szpiku kostnego (białaczka). Taki stan wywołany jest przez trudności z tworzeniem płytek krwi w szpiku kostnym. Mimo to, nie o to chodzi w badaniu średniej objętości płytek krwi. Jego cel jest podobny, jednak sam test przebiega na innej zasadzie.MPV to badanie, które pozwala określić wielkość płytek krwi. Przy okazji test przedstawia proces wytwarzania trombocytów przez szpik kostny. MPV umożliwia lekarzom ustalenie, jakie problemy związane z płytkami krwi rozwijają się w organizmie. Przykładowo, jeśli MPV wykaże, iż trombocyty są małe, podejrzewa się raka szpiku kostnego. Wyniki warto skonsultować z lekarzem. Pozwoli to uniknąć stresu i zbyt pochopnych diagnoz.

Jeśli MPV towarzyszy pomiar liczby płytek krwi rozpoznanie problemów zdrowotnych jest dokładniejsze, a lekarz może zastosować skuteczniejszą metodę leczenia. Inne stany zdrowotne związane z liczbą trombocytów to przykładowo trombocytopenia, w której liczba płytek krwi jest zbyt niska, co podczas skaleczeń wywołuje obfite krwawienia, które bardzo długo się goją. Osoby chore na trombocytopenię powinny być ostrożne i uważne, po to by nie doszło do żadnych uszkodzeń i urazów związanych z krwawieniem, także wewnętrznym, gdyż może to mieć poważne skutki dla zdrowia oraz życia.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
2.2/5, ocen: 47
MPV MPV
Ocena: 44 % na 100%
Liczba opinii: 47


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi