Ból gardła (Sore throat)

Co to jest ból gardła?
Ból gardła, nazywany również zapaleniem gardła lub migdałków oraz anginą, jest objawem choroby, infekcji lub zakażenia, które rozwinęło się w gardle lub w okolicy migdałków. Ból gardła to zazwyczaj wynik przedostania się do tych struktur bakterii, które wywołują wirusy. Najczęściej ten stan pojawia się jako jeden z objawów innych chorób, takich jak grypa czy przeziębienie.


   


Na zachorowanie najbardziej podatne są dzieci i młodzież, chociaż dorośli również często odczuwają tego typu objawy, choć nie tak często. 

Charakterystyczne objawy: 
- Ból gardła
- Trudności w przełykaniu

Ból gardła wywołany infekcją wirusową może być leczony antybiotykami. Rzadko kiedy dochodzi do jakichkolwiek powikłań.Jak dochodzi do rozwoju bólu gardła?
Ból gardła wywołują bakterie lub wirusy. Mają one różne źródła, w tym wirus przeziębienia, grypy oraz Epsteina ? Barr. Do zakażenia tymi wirusami może dojść drogą kropelkową, poprzez kontakt z wydzieliną chorego (kaszel, kichanie, katar), a także niemycie rąk po bliższym kontakcie z osobą, która jest chora.

Jeśli chodzi o bakterie, to najczęściej za ból gardła odpowiadają paciorkowce. Ich okres inkubacji to 4 dni, po którym dochodzi do rozwoju objawów.
Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Ból gardła Sore throat
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Ból gardła
Choroba Meniere?a, idiopatyczny wodniak błędnika
Chroniczny ból gardła
HIV, AIDS, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Katar sienny
Kiła, syfilis - objawy, zdjęcia
Zapalenie migdałków - objawy

Badania, wyniki:

Zatrucie amoniakiemNa stronie:

W czytelni:
Tagi