Krwawienie z ucha (Bleeding from the ear)

Krwawienie z ucha to sytuacja, w której dochodzi do wydzielania z ucha krwi, najczęściej wymieszanej z ropą i woskiem. Możliwe przyczyny tego stanu są różne, jednak najczęściej za powód krwotoku z ucha podaje się uszkodzenie lub pęknięcie błony bębenkowej.


   


Ucho podzielone jest na trzy części: zewnętrzną (np. małżowina uszna), środkową (w tym błona bębenkowa i trzy małe kosteczki słuchowe) oraz wewnętrzną (zawiera zakończenia nerwowe, które wykrywają fale dźwiękowe). Proces wytworzenia odgłosu możliwego do usłyszenia zachodzi w momencie, gdy fale dźwiękowe przedostają się przez ucho zewnętrzne do ucha środkowego, gdzie wywołują drgania błony bębenkowej i kosteczek słuchowych, które są przekazywane do ucha wewnętrznego i zamieniane w impulsy elektryczne tłumaczone przez mózg na dźwięk.

Pęknięta i uszkodzona błona bębenkowa może spowodować problemy ze słuchem ze względu na przerwy i dziury, jakie się w niej pojawiły. Ponadto, taki uraz wiąże się z pewnymi obawami, gdyż błona bębenkowa jest naturalną barierą chroniącą przez drobnoustrojami, które przedostają się do ucha. W wyniku pęknięcia, bariera staje się osłabiona i może dojść do infekcji i zakażeń w uchu środkowym oraz wewnętrznym, co może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Dobrą wiadomością jest jednak to, że uszkodzenia błony bębenkowej goją się szybko i po kilku tygodniach problem znika. Podczas leczenia również należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre leki mogą doprowadzić do infekcji.Krwawa wydzielina z ucha może być również wywołana przez inne czynniki, np. uderzenie w głowę lub raka przewodu słuchowego. W przypadku wystąpienia krwotoku z ucha należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza bez względu na przyczynę tego zjawiska. Wszelkiego rodzaju urazy i wypadki, które wywołały krwawienie z ucha są bardzo poważne i wymagają szybkiej opieki medycznej.

Inne objawy podczas krwawienia z ucha
W zależności od przyczyny, wraz z krwawą wydzieliną z ucha mogą pojawić się następujące objawy:
- Szum w uchu,
- Ból ucha,
- Gorączka, 
- Ból głowy,
- Utrata słuchu,
- Uczucie zmęczenia.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Krwawienie z ucha Bleeding from the ear
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Chlamydia
Choroby laryngologiczne
Choroby odbytu
Ciąża - pierwsze objawy
FSH
Hemoroidy, żylaki odbytu
Karmienie noworodka
Krew w kale
Krwawienie z odbytu
Krwawienie z ucha
Leukopenia ? leczenie, objawy
Mięśniaki
Moja dziewczyna nie ma orgazmu
Objawy ciąży
Okres w czasie ciąży

Badania, wyniki:

Albuminy
Aldosteron
Amylaza
Antytrombina III
Barwa
Białko C-reaktywne
Białko całkowite
Bilirubina, bilirubina całkowita
Chlorki
Cholesterol
Czerwone krwinki, erytrocyty
Dehydrogenaza mleczanowa
Estradiol
Estrogeny, przedawkowanie estrogenu
FosforNa stronie:

W czytelni:
Tagi