Częściowa tromboplastyna (Partial thromboplastin )

Wartości referencyjne:
25 do 35 sekund


Czas częściowej tromboplastyny

Czas częściowej tromboplastyny to badanie, które ma pomóc określić jak długo trwa proces krzepnięcia krwi. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie leczenia przy problemach z krzepliwością.

   


Podczas krwawienia organizm uruchamia szereg procesów, które mają pomagać w tworzeniu się skrzepów. Gdy to działanie nie przebiega prawidłowo skrzepy tworzą się o wiele dłużej i może dochodzić do licznych krwotoków.
W jakim celu przeprowadza się badanie?
Lekarz zleca to badanie, gdy u pacjenta widoczne są problemy z krzepnięciem i krwawieniem, bądź w przypadku kontroli stanu zdrowia osób, które przyjmują heparynę (lek rozrzedzający skrzepy krwi). Badanie wykonuje się zwykle łącznie z badaniem protrombinowym.

Na czym polega badanie?
Aby wykonać badanie potrzebna jest próbka krwi pacjenta. W tym celu z jednej z żył pobiera się krew, która następnie trafia do laboratorium i jest mieszana ze specjalnymi substancjami chemicznymi, które umożliwiają krzepnięcie. Czas krzepnięcia jest mierzony, a następnie analizowany.Przed badaniem należy przerwać stosowanie niektórych leków, gdyż mogą wpływać na prawidłowe wyniki. Głównie są to: leki przeciwhistaminowe, witamina C (kwas askorbinowy), aspiryna oraz chloropromazyna. 

Prawidłowe wyniki badania
Wartości będą się nieznacznie różnić w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Przyjęto jednak, że krzepnięcie u zdrowego pacjenta powinno nastąpić od 25 do 35 sekund. W przypadku osób, które stosują leki rozrzedzające krew, czas krzepnięcia wydłuża się. 

O czym mogą świadczyć nieprawidłowe wyniki?

Zbyt długi czas krzepnięcia może być spowodowany przez:
- Hemofilię 
- Problemy z wchłanianiem
- Niedobór witaminy K
- Chorobę von Willebranda
- Leki przeciwzakrzepowe
- Hipofibrynogenemię
- Niedobór czynnika XII
- Zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3/5, ocen: 1
Częściowa tromboplastyna Partial thromboplastin
Ocena: 60 % na 100%
Liczba opinii: 1


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:

INRNa stronie:

W czytelni:
Tagi