Średnie stężenie hemoglobiny (Mean Hemoglobin , MCHC, mean corpuscular hemoglobin concentration)

Wartości referencyjne:
33-37 g/dl
31?38%


MCHC to badanie średniego stężenia hemoglobiny w erytrocytach. Test określa wskaźnik koncentracji hemoglobiny względem danej objętości krwi. Wartości otrzymane w badaniu MCHC wynikają z pomiaru hemoglobiny i hematokrytu (stosunku objętości czerwonych krwinek do pełnej objętości krwi).
   


Prawidłowe wartości dla MCHC mieszczą się w zakresie: 32 ? 36 %. Średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach jest standardowo wpisane w badanie morfologiczne krwi.

Bardzo często prócz podstawowego profilu badań wykonuje się dodatkową diagnostykę krwinek białych, oznaczając liczbę elementów morfotycznych tej rodziny w stosunku do całej wartości WBC (oznaczanie liczy eozynofili, bazofili, neutrofili, limfocytów ? co bardzo często jest przydatne przy określaniu patogenezy schorzenia np.: czy choroba jest pochodzenia wirusowego czy bakteryjnego, czy w organizmie pojawił się jakiś pasożyt, czy wystąpiły objawy alergii itp.) czy oznaczenie wzoru Arnetha ? Schillinga (procentowy wzór leukocytarny ? podział ze względu na wiek i stadium rozwojowe krwinek białych, neutrofile)Jeśli chodzi o krwinki czerwone i o erytropoeze (proces wytwarzania krwinek czerwonych) dodatkowo wykonuje się oznaczenie retikulocytów (to młode, bezjądrzaste komórki układu czerwonokrwinkowego, które dzięki barwieniu przyżyciowemu wykazuję w cytoplazmie substancję ziarnisto-siateczkową lub niteczkowo-siateczkową, barwiącą się odmiennie od cytoplazmy. Substancja ta to pozostałość zasadochłonnej rybonukleoproteiny, znajdującej się w znacznej ilości w cytoplazmie młodocianych, jądrzastych postaci rozwojowych erytrocytów. Liczba retikulocytów we krwi obwodowej stanowi dobre odzwierciedlenie czynności erytropoetycznej szpiku kostnego, dlatego też określanie jej stanowi jedno z podstawowych badań hematologicznych) we krwi obwodowej.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
MCHC, mean corpuscular hemoglobin concentration
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Aminotransferaza alaninowa
Cholestaza- objawy
Cholesterol HDL
Choroby krwi
Ciąża - pierwsze objawy
Fosfataza alkaliczna
Hematologia
Hemoglobina
Hipokaliemia
Karmienie noworodka
Kinaza kreatynowa
Krew w moczu
Leukopenia ? leczenie, objawy
Morfologia krwi ? wyniki
MPV

Badania, wyniki:

Aldosteron
Białko całkowite
Bilirubina
Bilirubina, bilirubina całkowita
Chlor
Cholecystokinina
Cholesterol
Dehydroepiandrosteron
Ferrytyna
Fosfataza alkaliczna
Glukagon
Glukoza
Glukoza
Hemoglobina
Hormon luteinizującyNa stronie:

W czytelni:
Tagi