Rozkład objętości krwinek czerwonych (The Distribution Volume Of Red Blood Cells , RDW, red blood cell distribution width)

Wartości referencyjne:
11,5-14,5 %


RDW, inaczej wielkość poszczególnych erytrocytów obecnych we krwi, to pomiar, który ma określić szerokość czerwonych krwinek we krwi. Zazwyczaj wielkość erytrocytów mieści się w zakresie od 6 do 8 mm. Niektóre zaburzenia powodują jednak znaczne różnice w wielkości komórek.
   


Przede wszystkim RDW diagnozuje różnego rodzaju niedokrwistości. Przykładowo wysokie wartości RDW mogą oznaczać anemię. Aby to potwierdzić RDW bada się wraz z testem MCV (średnia objętość erytrocytów), co pozwala dodatkowo określić przyczyny rozwoju choroby. 

Do zmian w wielkości czerwonych krwinek może także doprowadzić niedobór witaminy B12. W tym przypadku komórki są znacznie powiększone, jednak poziom RDW pozostaje niezmienny. Inaczej jest w przypadku żelaza, gdzie jego niedobór początkowo przejawia się zróżnicowaną wielkością erytrocytów, po czym RDW znacznie wzrasta. Gdy w organizmie jest niedobór zarówno witaminy B12 i żelaza, to komórki krwi są odpowiednio podzielone na małe i duże. Wysoki poziom RDW, czyli duża liczba erytrocytów o zmienionej wielkości nazywany jest anizocytozą.

Jego wartość wzrasta w niedokrwistości z niedoboru żelaza a także po przetoczeniu krwi. Wzrost RDW można też zaobserwować po utracie krwi lub po leczeniu witaminą B12 lub/i kwasem foliowym.
Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3/5, ocen: 2
RDW, red blood cell distribution width
Ocena: 60 % na 100%
Liczba opinii: 2


Zobacz również - choroby, artykuły:

Białaczka limfatyczna
Choroba Vaqueza, czerwienica prawdziwa
Choroby krwi
Częste oddawanie moczu
Hemoglobina
Katar sienny
Leukopenia ? leczenie, objawy
Mięsak Kaposiego - zdjęcia
Morfologia krwi ? wyniki
MPV

Badania, wyniki:

Barwa
Białe krwinki
Bilirubina, bilirubina całkowita
Chlor
Czerwone krwinki, erytrocyty
Dehydrogenaza mleczanowa
Eozynocyty - Granulocyty kwasochłonne
Erytropoetyna
Hematokryt
Hemoglobina
Krwinki białe
Krwinki czerwone
Limfocyty
Miedź
Rozkład objętości krwinek czerwonychNa stronie:

W czytelni:
Tagi