Limfocyty (Lymphocytes , LYMPH)

Wartości referencyjne:
1,0-4,5 x 109/l


Limfocyty to komórki odpowiedzialne za reakcję immunologiczną organizmu przeciwko mikroorganizmom, które mu szkodzą. Występują w dużych ilościach we krwi i limfie (bezbarwny płyn w naczyniach limfatycznych, które łączą ze sobą wszystkie węzły chłonne organizmu) oraz w narządach limfatycznych, takich jak grasica, śledziona i węzły chłonne.
   


W organizmie istnieje ok. 2 x 1012 limfocytów, dzięki czemu układ odpornościowy ma masę komórkową odpowiadającą przykładowo wątrobie lub mózgowi. Limfocyty podzielone są na limfocyty T i B. Limfocyty T rozwijają się w grasicy, natomiast limfocyty B w szpiku kostnym u dorosłych, a w przypadku płodu- w wątrobie. Mimo, iż te limfocyty rozwijają się w innych narządach to mają te same pochodne komórki macierzyste, z których powstają. Te komórki są wspólne dla wszystkich komórek krwi, w tym czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi. Komórki macierzyste znajdują się głównie w krwiotwórczych tkankach wątroby u płodu i szpiku kostnego u dorosłych. 

Limfocyty żyją krótko. Stale się jednak rozwijają i na miejsce starych wchodzą nowe. Umierają nawet te komórki, które nie zostały w żaden sposób wykorzystane przez organizm.Ich liczba wzrasta w takich chorobach, jak krztusiec, chłoniaki, przewlekła białaczka limfatyczna, szpiczak mnogi, odra, świnka, gruźlica, kiła, różyczka, choroby immunologiczne. Natomiast spadek (pancytopenię) może wywołać stosowanie kortykosterydów, a także ciężkie zakażenia wirusowe.

Limfocyty to komórki, które umieją precyzyjnie rozpoznać, odróżnić i zapamiętać chorobotwórcze mikroorganizmy i innych substancje.
Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 3
LYMPH
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 3


Zobacz również - choroby, artykuły:

Białaczka limfatyczna
Limfocyty T- komórkowe
Mięsak Kaposiego - zdjęcia

Badania, wyniki:

Białe krwinki
Limfocyty
TymozynaNa stronie:

W czytelni:
Tagi