Choroba Alzheimera (Alzheimer's Disease)

Choroba Alzheimera to stan, w którym dochodzi do otępienia, czyli zmian w mózgu, jakie prowadzą do zaburzeń pamięci. Choroba może dotyczyć ludzi w różnym wieku, choć najczęściej występuje u osób starszych- powyżej 65 roku życia.


   


C Alzheimer nie jest stanem, który pojawia się u wszystkich ludzi. Dotyka wyłącznie niektórych, głównie tych, którzy mają pewne genetyczne uwarunkowania w kierunku tego zaburzenia. Chorobę Alzheimera zalicza się do grupy chorób mózgu, które wiążą się z utratą funkcji psychicznych oraz fizycznych. Przyczyny rozwoju tego zaburzenia nie są do końca znane, jednak objawy są bardzo poważne i potrafią bardzo mocno i nieodwracalnie zmienić życie człowieka. Istnieją jednak sposoby na ich złagodzenie. Przede wszystkim osoby chore powinny być pod stałą opieką bliskiej rodziny. Nigdy nie wolno pozostawiać ich samym sobie lub wśród obcych. Nawet terapia farmakologiczna nie jest tak skuteczna jak pomoc rodziny. Dzięki temu, chory będzie się czuł bezpieczniej i pewniej.Dwa zaburzenia struktury mózgu, nazywane tablicami i splotami, mogą być przyczyną powstawania choroby Alzheimera. 
- Blaszki powstają między komórkami nerwowymi. Zawierają złoża białek zwanych beta- amyloidami. Sploty powstają z włókien białek o nazwie tau.
- Tam gdzie pojawiają się blaszki i sploty komórki umierają. Nie jest powiedziane, że występują one wyłącznie u osób chorych na Alzheimera. Owszem, częściej i w znacznie większych ilościach pojawiają się u chorych, ale mogą także występować u osób zdrowych. Blaszki i sploty zwykle niszczą komórki odpowiedzialne za zapamiętywanie, uczenie się a następnie przemieszczają się na pozostałe obszary mózgu.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Choroba Alzheimera Alzheimer's Disease
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Artroskopia kolana
Arytmia serca- objawy
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Autyzm
Białaczka limfatyczna
Ból brzucha po lewej stronie
Bóle stawów
Błonica, dyfteryt
Chlamydia
Cholestaza- objawy
Choroba Alzheimera
Choroba Hashimoto- objawy
Choroba Leśniowskiego- Crohna, ziarnica
Choroba Meniere?a, idiopatyczny wodniak błędnika
Choroba Raynauda- objawy

Badania, wyniki:

Albuminy
Aldosteron
Białko
Białko C-reaktywne
Ciężar właściwy
Cynk
Kortyzol
Kortyzol
Kreatynina
Krwinki białe
Kwas moczowy
Miedź
Niedobór alfa1 - antytrypsyny
Prolaktostatyna
SelenNa stronie:

W czytelni:
Tagi