Choroby psychiczne (Mental illness)

Choroby psychiczne rozwijają się w wyniku zmian, jakie zachodzą w mózgu, które wpływają na to w jaki sposób człowiek myśli, czuje i zachowuje się, a także odnosi się do innych ludzi. Mimo, że objawy chorób psychicznych wahają się od łagodnych do ciężkich, brak leczenia we wszystkich przypadkach sprawia, że chorzy ludzie nie są w stanie poradzić sobie z codziennym życiem i funkcjonowaniem w społeczeństwie.


   


Jakie są przyczyny chorób psychicznych?
Mimo, że dokładne przyczyny chorób psychicznych nie są znane, zazwyczaj po przeprowadzeniu badań okazuje się, że są one spowodowane przez odziedziczoną kombinację genetyczną, czynniki biologiczne, psychologiczne i ekologiczne. Choroba psychiczna nie rozwija się sama w wyniku własnych słabości lub wad charakteru, dlatego siła woli i samodyscyplina nie są w stanie jej uleczyć.

Uwarunkowania genetyczne. Bardzo duża część chorób psychicznych rozwija się w wyniku przekazywania dzieciom przez rodziców charakterystycznych kombinacji genów, które odpowiadają za tego typu zaburzenia. Dlatego właśnie, choroby psychiczne są często obecne u kilku osób z jednej rodziny. Geny zawierają informacje o pracy każdej komórki w ludzkim organizmie, a ponadto są odpowiedzialne za to jak wyglądamy, myślimy i działamy. Choroba psychiczna nie zawsze przechodzi z rodziców na dzieci, mimo to w takich przypadkach ryzyko rozwoju tego zaburzenia u młodszego pokolenia jest o wiele większe. Badania wykazały, że za rozwój choroby psychicznej odpowiadają całe grupy genów, dlatego zwykle dziedziczona jest podatność na zaburzenia psychiczne, a nie na rozwój choroby. Skłonność do zaburzeń psychicznych wiąże ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby psychicznej w wyniku interakcji z innymi czynnikami, takimi jak urazy psychiczne oraz stres, które mogą znacznie wpłynąć na stan zagrożonej osoby.Czynniki biologiczne. Czasami choroba psychiczna może się pojawić w wyniku nieprawidłowej równowagi pewnych substancji chemicznych w mózgu nazywanych neuroprzekaźnikami. Neuroprzekaźniki pomagają komórkom nerwowym w mózgu komunikować się ze sobą. Jeżeli nie działają one prawidłowo lub doszło do zaburzenia ich równowagi komórki nerwowe nie porozumiewają się między sobą, przez co pojawiają się objawy choroby psychicznej. Ponadto, do przyczyn biologicznych chorób psychicznych zalicza się pewne urazy lub uszkodzenia, jakie pojawiają się w niektórych obszarach mózgu.

Urazy psychiczne. Niektóre choroby psychiczne mogą być spowodowane przez urazy psychiczne, do jakich doszło w dzieciństwie, np. przemoc seksualna lub fizyczna, utrata jednego rodzica lub rodziców, poczucie osamotnienia i opuszczenia, które wiążą się z pogorszeniem stanu emocjonalnego na całe życie.

Czynniki stresogenne. Sytuacje wywołujące duży stres (rozwód, śmierć bliskiej osoby, zmiana szkoły lub pracy, uzależnienia) mogą zwiększać ryzyko rozwoju chorób psychicznych.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Choroby psychiczne Mental illness
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Aminotransferaza alaninowa
Amyloidoza - objawy
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Białaczka limfatyczna
Białko w moczu
Bóle stawów
Cholesterol HDL
Choroba Alzheimera
Choroba Hashimoto- objawy
Choroba Leśniowskiego- Crohna, ziarnica
Choroba Meniere?a, idiopatyczny wodniak błędnika
Choroba Raynauda- objawy
Choroba Vaqueza, czerwienica prawdziwa
Choroby endokrynologiczne
Choroby krwi

Badania, wyniki:

Albuminy
Amylaza
Barwa
Białe krwinki
Białko C-reaktywne
Białko całkowite
Bilirubina, bilirubina całkowita
Cholesterol
Dehydrogenaza mleczanowa
Estrogeny, przedawkowanie estrogenu
Fosfataza alkaliczna
Gastryna
Hemoglobina
Hormon folikulotropowy
KalcytoninaNa stronie:

W czytelni:
Tagi