Dopamina (Dopamine)

Dopamina jest ważnym neuroprzekaźnikiem mózgu, który kontroluje i wpływa na reakcje emocjonalne człowieka względem pewnych sytuacji, a także wspomaga ruch.


   


Dopamina ma różne receptory, z których każdy pełni inną funkcję. 

Niedobór dopaminy pojawia się u pacjentów z chorobą Parkinsona, a u ludzi z niskim poziomem dopaminy można zaobserwować większą podatność na uzależnienia. 

Dopaminę zalicza się do katecholamin, czyli klasy cząsteczek, które pełnią funkcję neuroprzekaźników i hormonów. Jest także monoaminooksydazą, czyli związkiem zawierającym azot i powstającym z amoniaku przez zastąpienie jednego lub większej ilości atomów wodoru rodnikami węglowodorowymi.Dopamina jest prekursorem adrenaliny i powiązanej z nią, noradrenaliny. Powstaje z dekarboksylacji dopy (usunięcie grupy karboksylowej).

Dopa stosowana jest w leczeniu choroby Parkinsona, która rozwija się w wyniku niskiego poziomu dopaminy w niektórych częściach mózgu. Dopa przyjmowana doustnie przedostaje się do mózgu dzięki krwi. Po przejściu tej bariery konwertowana jest w dopaminę. Wzrost stężenia dopaminy dzięki lekom prowadzi do poprawy przewodzenia nerwowego i zaburzeń ruchowych.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Dopamina Dopamine
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Dopamina

Badania, wyniki:

Adrenalina
Prolaktostatyna
TSHNa stronie:

W czytelni:
Tagi