Drętwienie lewej ręki (Numbness in left hand)

Istnieje wiele czynników, w wyniku których może dojść do pojawienia się drętwienia w lewej ręce. Bez wątpienia taki stan świadczy o rozwoju pewnych problemów zdrowotnych, które powinny być natychmiast zdiagnozowane przez lekarza. Drętwienie lewej ręki może być wynikiem łagodnych zaburzeń, np. zespołu cieśni nadgarstka, ale także poważnych chorób. Objawy mogą być nieprzyjemne i bolesne nawet jeśli przyczyny są łagodne.


   


Najczęstszą przyczyną drętwienia lewej ręki jest zespół cieśni nadgarstka, które spowodowane jest przez zaburzenia ruchu i ciągły stres. Zazwyczaj najbardziej dotknięte zespołem cieśni nadgarstka, są środkowe palce dłoni oraz kciuk. Uczucie drętwienia rozwija się w wyniku ucisku nerwu łokciowego, które w efekcie powoduje ból i problemy z poruszaniem ręką i dłonią. 

Początkowo ból jest łagodny, po czym staje się bardziej intensywny. Oprócz drętwienia lewej ręki, zespół cieśni nadgarstka powoduje uczucie mrowienia i silny ból.Początkowo zespołowi cieśni nadgarstka można zapobiegać poprzez zmiany w nawykach i stylu życia. Jeśli objawy są łagodne, leczenie można przeprowadzić na własną rękę, bez ingerencji lekarza. Należy siadać i leżeć w odpowiednich pozycjach, tak aby nie uciskać niepotrzebnie nadgarstków. Przykładowo nie wolno opierać głowy i brody o lewą rękę. Ponadto, gdy nie ma potrzeby warto oszczędzać rękę. Jeśli doszło do obrzęku, obolałe miejsce należy obłożyć okładem z lodu i zastosować środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen. Gdy objawy nie znikną, od razu należy udać się do lekarza.

Drętwienie lewej ręki może rozwinąć się także, jako efekt uszkodzenia nerwów, które nie zostało wywołane przez zespół cieśni nadgarstka, a także w wyniku choroby ręki. Objawy, jakie pojawiają się w tym przypadku to ból, drętwienie i uczucie wbijanych w dłoń igieł. Pacjenci mogą doświadczyć również uczucia pieczenia.

Czasami drętwienie lewej ręki jest oznaką zaburzeń krążenia i choroby neurologicznej. Jeżeli drętwienie z czasem dotyka także inne części ciała, np. ramię, można podejrzewać, że doszło do udaru mózgu. W takim przypadku należy od razu zadzwonić po karetkę, gdyż może być to stan zagrażający życiu.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
Drętwienie lewej ręki Numbness in left hand
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1


Zobacz również - choroby, artykuły:

Amyloidoza - objawy
Ból brzucha po lewej stronie
Choroba Vaqueza, czerwienica prawdziwa
Częstoskurcz komorowy
Drętwienie lewej ręki

Badania, wyniki:

Albuminy
Antytrombina III
Białko C-reaktywne
Czerwone krwinki, erytrocyty
Dehydrogenaza mleczanowa
Estradiol
Fosfor
Gonadotropina Łożyskowa
Hormon folikulotropowy
Kreatynina
Prolaktyna
PSA
T3
TSHNa stronie:

W czytelni:
Tagi