Astygmatyzm, krótkowzroczność (Astigmatism, myopia)

Astygmatyzm to często występujące schorzenie, które dotyka oczy. Obecnie jest ono bardzo łatwo korygowane przez okulary, soczewki lub operacje. Astygmatyzm charakteryzuje się nieregularną krzywizną w rogówkach, która obecna jest u wszystkich ludzi, jednak u niektórych jest tak znacząca, że musi być odpowiednio leczona.


   


Ludzkie oko ma kulisty kształt. W normalnych warunkach, gdy światło wpada do oka równomiernie się załamuje tworząc jasny obraz danego obiektu. U ludzi z astygmatyzmem oko ma kształt przypominający tylną część łyżeczki. W takich warunkach, światło wpadając do oka załamuje się tylko w jednym kierunku, przez co w jednym czasie w centrum uwagi oczu może być tylko jeden obiekt. W zależności od odległości danego obiektu od oczu, może on być niewyraźny lub falisty. 

Objawy astygmatyzmu
Ludzie, którzy mają astygmatyzm mogą odczuwać bóle głowy, zmęczenie oczu oraz zaburzenia widzenia na wszystkich dystansach. Niekoniecznie są to objawy tego zaburzenia, dlatego warto umówić się na badanie okulistyczne, aby dowiedzieć się co jest nie tak.Leczenie astygmatyzmu
Praktycznie wszystkie formy astygmatyzmu można leczyć za pomocą szkieł kontaktowych lub okularów. W przypadku lekkiego astygmatyzmu często nawet takie rozwiązania nie są potrzebne, chyba, że z astygmatyzmem związana jest krótko- lub dalekowzroczność. W poważniejszych przypadkach szkła oraz okulary są niezbędne. Podczas astygmatyzmu używa się specjalnych soczewek korekcyjnych, tzw. torycznych. Mają one większą moc łamania światła w różnych kierunkach niż pozostałe. Takie soczewki mają różne odmiany i siłę, dlatego dopiero po odpowiednich badaniach lekarz może określić, jakie szkła będą w tej sytuacji pomocne. 

Inną metodą leczenia astygmatyzmu jest chirurgia refrakcyjna, w tym laserowa korekcja kształtu rogówki. Ta metoda opiera się tylko na jednym sposobie leczenia, chociaż czasami wykonuje się dodatkowe zabiegi w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Chirurgia refrakcyjna pozwala pozbyć się problemów z siatkówką, rogówką i innymi chorobami oczu, nie zostawiając po sobie żadnych blizn i niechcianych śladów.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
Astygmatyzm, krótkowzroczność Astigmatism, myopia
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1


Zobacz również - choroby, artykuły:

Astygmatyzm, krótkowzroczność

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi