Daltonizm, ślepota barw - leczenie (Color blindness, color blindness - Treatment)

Daltonizm to choroba, która wywołuje problemy z odróżnianiem niektórych kolorów. Jest to zaburzenie, które w zależności od przyczyn może być skutecznie leczone.


   


Na pewno nie możliwe jest wyleczenie daltonizmu, który pojawił się jako choroba dziedziczna i wrodzona. Inaczej jest w przypadku daltonizmu nabytego, który rozwija się głównie jako efekt innych chorób oczu, np. zaćmy. Leczenie tej formy daltonizmu jest możliwe przy pomocy chirurgicznego usunięcia przyczyny. Ponadto, daltonizm mogą wywołać niektóre leki. Wtedy leczenie jest prostsze i opiera się na przerwaniu stosowania tych leków. 

Aby umożliwić sobie rozróżnianie barw można zrobić kilka rzeczy:  • Można zastosować specjalne przyciemniane okulary oraz soczewki, które pozwalają dostrzec różnice między kolorami. Oczywiście te przedmioty nie umożliwiają zobaczenia poszczególnych kolorów, a ponadto mogą zniekształcać obraz. 
  • Można nosić okulary ze specjalnymi bocznymi osłonami, które blokują docieranie do oczu nadmiaru światła. Jest to przydatne rozwiązanie, gdyż osoby z daltonizmem lepiej dostrzegają różnice między poszczególnymi kolorami, w momencie, gdy nie dociera do ich zbyt duża ilość światła. Daltoniści lepiej widzą kolory w ciemniejszych pomieszczeniach i wieczorem.

Problemom z widzeniem barw nie można zapobiec.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3/5, ocen: 1
Daltonizm, ślepota barw - leczenie Color blindness, color blindness - Treatment
Ocena: 60 % na 100%
Liczba opinii: 1


Zobacz również - choroby, artykuły:

Daltonizm, ślepota barw - leczenie

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi