Nowotwory, onkologia, leczenie, objawy, choroby

Komórki to bardzo małe cząsteczki, z których zbudowane są wszystkie żywe organizmy, także ludzie. W zdrowym ciele, komórki rosną i dzielą się, czyli dojrzewają. Po osiągnięciu dojrzałości, komórki zaczynają umierać, a na ich miejsce wstępują nowe, powtarzając ten sam proces. Takie etapy przechodzą zdrowe komórki, w zdrowych organizmach. W przypadku rozwoju komórek rakowych jest trochę inaczej. Komórki te rosną i niekontrolowane zaczynają się dzielić.

Rozprzestrzeniają się po całym organizmie, przy czym nie umierają, a jedynie stale się dzielą, tworząc nowe kombinacje, czyli komórki nowotworowe. Wywołują one uszkodzenia w zdrowych tkankach organizmu, przerzuty w różnych narządach w całym ciele, a także przedostają się do krwi. Poniżej przedstawiamy objawy, które ułatwiają wykrycie raka.

  • Niestabilność masy ciała. Utrata masy ciała w przypadku raka to jeden z podstawowych i pierwszych objawów. Dlatego, jeśli zauważymy nagły spadek masy ciała o przynajmniej 5 kilogramów, niezwiązany z dietą czy odchudzaniem, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Taki stan pojawia się najczęściej podczas raka żołądka, płuc, trzustki, jelita grubego i przełyku.
  • Zmęczenie. Jeśli w ostatnim czasie stale odczuwasz skrajne zmęczenie to bardzo możliwe, że w organizmie rozwija się nowotwór. Jest to typowy objaw, który pojawia się już we wczesnej fazie choroby. 
  • Temperatura ciała. Gorączka to również jeden z głównych objawów, które wywołuje rak. Występuje ona w fazie zaawansowanego rozwoju raka, jednak czasami może pojawić się już w początkowym stadium rozwoju, zwłaszcza jeśli chodzi o białaczkę i chłoniaka. Gorączka pozwala stwierdzić, że nowotwór objął swoim działaniem układ odpornościowy, przez co organizm ma problemy ze zwalczaniem infekcji.

Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3/5, ocen: 2
Onkologia
Ocena: 60 % na 100%
Liczba opinii: 2

Czytelnia:

  1. Białaczka limfatyczna (Lymphocytic leukemia)
  2. Czerniak złośliwy - objawy (Melanoma - Symptoms)
  3. Jak wykryć raka? (How to detect cancer?)
  4. Mięsak Kaposiego - zdjęcia (Kaposi's sarcoma - photos)
Na stronie:

W czytelni:
Tagi