Białaczka limfatyczna (Lymphocytic leukemia)

Chyba każdy w mniejszym lub większym stopniu wie czym jest białaczka. Na pewno jest to rodzaj nowotworu, który dotyka bardzo dużą część ludzi. Ponadto jest to poważna i często śmiertelna choroba, której wyleczenie jest bardzo czasochłonne i wiąże się z użyciem najbardziej nowoczesnych technik. Białaczka może przyjmować różne formy w zależności od miejsca, w którym się rozwija lub narządów, które dotyka, jednak zawsze związana jest z komórkami krwi i szpikiem kostnym.


   


Białaczkę nazywa się także leukemią. Jak wskazuje zarówno pierwsza, jak i druga nazwa choroba związana jest z leukocytami, czyli białymi krwinkami, które należą do komórek krwi. Białe krwinki są częścią układu odpornościowego, a ich liczba wzrasta w momencie, gdy w organizmie dojdzie do infekcji, zakażenia, alergii, itp. Jest to naturalne zachowanie organizmu, po którym liczba białych krwinek wraca do normy. Białaczkę wywołuje nadmierna liczba białych krwinek we krwi, która nie jest związana z prawidłową pracą tych komórek. Liczba leukocytów podczas leukemii wzrasta tak mocno, że cały krwiobieg oraz szpik kostny są nimi tak wypełnione, przez co inne komórki krwi praktycznie nie mogą działać, co wywołuje znaczne zmiany w organizmie i jego prawidłowym funkcjonowaniu. 
Komórki nowotworowe w białaczce limfatycznej pochodzą z limfocytów.

Co powoduje białaczkę limfatyczną?
Tak naprawdę nie zostały określone konkretne przyczyny, w wyniku których dochodzi do rozwoju białaczki limfatycznej. Za jeden z powodów uznaje się narażenie na kontakt z benzenem. Ponadto mówi się o wirusach w szpiku, które przez swój rozwój prowadzą do białaczki limfatycznej. Także nowotwory, które dotyczą limfocytów, np. chłoniak, mogą w końcu doprowadzić do białaczki limfatycznej.Przewlekła i ostra białaczka limfatyczna
W większości przypadków rozpoznanie białaczki limfatycznej jest łatwe, gdyż wiąże się z niemożliwie wysoką liczbą limfocytów. Lekarz, aby to sprawdzić pobiera krew od pacjenta, a wyniki w odpowiednich warunkach są odczytywane przez patologa. Jeśli okaże się, że doszło do zmian nowotworowych wykonywane są kolejne testy, które pozwolą ocenić jakie komórki i w jakim stopniu zostały dotknięte nowotworem. Normalna liczba limfocytów to 3500 komórek na litr. Podczas białaczki liczba ta wzrasta ponad 100.000 komórek na litr. 

Ważnym elementem badań jest również określenie czy białaczka ma charakter ostry czy przewlekły. Choroby przewlekłe to takie, które trwają długo, mają tendencje do nawrotów, a objawy pojawiają się stopniowo. Ostre to te, które pojawiają się nagle i nie trwają bardzo długo, choć mogą mieć poważne objawy. W przypadku białaczki limfatycznej sytuacja jest trochę inna i dotyczy tego, jak dojrzałe są komórki nowotworowe. Określa się to za pomocą ich obserwacji pod mikroskopem. 

Limfocyty rozwijają się z komórek, które są ich prekursorami, umieszczonych w szpiku kostnym lub węzłach chłonnych. Te komórki zanim zostaną uwolnione do krwi muszą przejść kilka etapów rozwoju. Gdy choroba dotyka tych właśnie komórek we wczesnym stadium wzrostu, mówi się o białaczce ostrej. Kiedy nowotwór pojawia się w dojrzałych komórkach, mówi się o białaczce przewlekłej. Ostra białaczka jest bardziej poważna i wyniszczająca dla organizmu niż przewlekła.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 2
Białaczka limfatyczna Lymphocytic leukemia
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 2


Zobacz również - choroby, artykuły:

Białaczka limfatyczna
Choroby krwi
MPV

Badania, wyniki:

Czerwone krwinki, erytrocyty
Fosfataza alkaliczna
Krwinki białe
Limfocyty
Płytki krwiNa stronie:

W czytelni:
Tagi