Jak wykryć raka? (How to detect cancer?)

Komórki to bardzo małe cząsteczki, z których zbudowane są wszystkie żywe organizmy, także ludzie. W zdrowym ciele, komórki rosną i dzielą się, czyli dojrzewają. Po osiągnięciu dojrzałości, komórki zaczynają umierać, a na ich miejsce wstępują nowe, powtarzając ten sam proces. Takie etapy przechodzą zdrowe komórki, w zdrowych organizmach. W przypadku rozwoju komórek rakowych jest trochę inaczej. Komórki te rosną i niekontrolowane zaczynają się dzielić.


   


Rozprzestrzeniają się po całym organizmie, przy czym nie umierają, a jedynie stale się dzielą, tworząc nowe kombinacje, czyli komórki nowotworowe. Wywołują one uszkodzenia w zdrowych tkankach organizmu, przerzuty w różnych narządach w całym ciele, a także przedostają się do krwi. Poniżej przedstawiamy objawy, które ułatwiają wykrycie raka.

  • Niestabilność masy ciała. Utrata masy ciała w przypadku raka to jeden z podstawowych i pierwszych objawów. Dlatego, jeśli zauważymy nagły spadek masy ciała o przynajmniej 5 kilogramów, niezwiązany z dietą czy odchudzaniem, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Taki stan pojawia się najczęściej podczas raka żołądka, płuc, trzustki, jelita grubego i przełyku.
  • Zmęczenie. Jeśli w ostatnim czasie stale odczuwasz skrajne zmęczenie to bardzo możliwe, że w organizmie rozwija się nowotwór. Jest to typowy objaw, który pojawia się już we wczesnej fazie choroby. 
  • Temperatura ciała. Gorączka to również jeden z głównych objawów, które wywołuje rak. Występuje ona w fazie zaawansowanego rozwoju raka, jednak czasami może pojawić się już w początkowym stadium rozwoju, zwłaszcza jeśli chodzi o białaczkę i chłoniaka. Gorączka pozwala stwierdzić, że nowotwór objął swoim działaniem układ odpornościowy, przez co organizm ma problemy ze zwalczaniem infekcji.  • Zmiany na skórze. Zmiany w kolorze skóry lub wielkości czy kształcie pieprzyków mogą być związane z rozwojem raka skóry lub czerniaka. Czasami, nowotwór narządów wewnętrznych również wywołuje objawy na skórze, np. zaczerwienienie, przebarwienia, świąd, zażółcenie lub nieprawidłowy wzrost włosów.
  • Ból. Częste odczuwanie bólu może być objawem rozwoju raka, głównie kości lub jąder. Nawet przewlekły ból głowy, który jest intensywniejszy niż zwykle i nie mija po zastosowaniu leków może być oznaką raka. U kobiet chorych na raka jajników występuje chroniczny ból w okolicy pleców i miednicy.
  • Zmiany w konsystencji kału i pracy jelit. Krwawe, ciemne, wypełnione śluzem lub zbyt cienkie stolce mogą świadczyć o rozwoju raka jelita grubego lub odbytnicy. Objawami tej formy nowotworu mogą być również biegunka i zaparcia. Czasami, rak związany z jelitami i odbytem wywołuje także ciągłą potrzebę wypróżniania, mimo, że tak naprawdę takiej potrzeby nie ma.
  • Zmiany w pracy pęcherza moczowego. Rak bardzo często może powodować problemy urologiczne, które obejmują: ból podczas oddawania moczu, krew w moczu oraz częste lub rzadkie oddawanie moczu.
  • Krwawiące rany i strupy na skórze. Pojawiające się na skórze rany i krwawienia są bardzo powszechne w różnych postaciach nowotworów skóry. Przewlekle występujące białe lub czerwone plamy w okolicy ust, dziąseł, migdałków lub języka zwłaszcza u palaczy mogą być typowym objawem raka. Podobnie rany, które pojawiają się wokół pochwy lub jąder.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Jak wykryć raka? How to detect cancer?
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1


Zobacz również - choroby, artykuły:

Częste oddawanie moczu
Dysplazja szyjki macicy
Ginekolog
HCV
Jak wykryć raka?
Komórki atypowe
Krwawienie z odbytu
Krwawienie z ucha
Kłykciny kończyste
Leukopenia ? leczenie, objawy
MPV

Badania, wyniki:

Amylaza
Dehydroepiandrosteron
Dihydrotestosteron
Glukoza
Gonadotropina Łożyskowa
Insulinopodobny czynnik wzrostu
Kalcytonina
PSA
Płytki krwi
Sekretyna
Selen
TestosteronNa stronie:

W czytelni:
Tagi