Bakterie w moczu (Bacteria in the urine)

Kiedy zaleca się badanie kontrolne? Posiew moczu zaleca się w momencie, gdy u pacjentów pojawiają się objawy, które wskazują na możliwość zakażenia dróg moczowych, takie jak ból i pieczenie podczas oddawania moczu oraz częsta konieczność oddawania moczu.


   


Czasami u osób młodszych, gdzie objawy nie są aż tak silne, nie wykonuje się badań jednak zaleca się antybiotykoterapię. Gdy takie rozwiązanie nie pomoże uporać się z problemem, a objawy zaczynają się komplikować- przeprowadza się badanie posiewowe, które wskaże jaki jest skład moczu, w tym jakie zawiera bakterie. Posiew moczu jest ważny u kobiet w ciąży, u których często objawy nie są widoczne. Dzięki temu można zawczasu zapobiec wszelkim komplikacjom, do których należą osłabienie prawidłowego rozwoju płodu.

Wyniki badania
Badania posiewowe moczu są zazwyczaj analizowane wspólnie z pozostałymi testami, jakie dotyczą moczu, a ustalanie wyników opiera się także o sposób, w jaki został pobrany mocz oraz objawy, jakie pojawiły się u pacjenta. Czasami mocz może być skażony nadmierną ilością flory, która jest naturalnie obecna w organizmie, dlatego podczas interpretacji należy zachować dużą ostrożność. 

Zdrowy mocz to taki, który zawiera jeden typ kolonii bakteryjnej. Kiedy jednak liczba kolonii wzrasta ponad 100.000 jednostek na mililitr jednego rodzaju bakterii mówi się o infekcji. Nie jest to reguła, gdyż czasami, nawet niewielkie ilości bakterii (od 1000 do 100.000 jednostek / ml) mogą doprowadzić do zakażenia, zwłaszcza jeśli pojawiają się objawy. Takie same spostrzeżenia dotyczą innych technik minimalizujących ryzyko zanieczyszczenia moczu, w których jest on pobierany z cewnika. Już tysięczna kolonia bakterii znajdująca się w moczu może dawać informacje o rozwijającym się problemie. W takiej sytuacji w laboratorium przeprowadza się dodatkowe badania w kierunku identyfikacji bakterii, jak również testy, dzięki którym zostanie ustalone najbardziej skuteczne leczenie.Podczas interpretacji wyników lekarze stosują różne określenia. Przykładowo, gdy bakteria ?nie wskazuje wzrostu po 24 lub 48 godzinach?, na pewno nie doszło do zakażenia. Jeżeli jednak u pacjenta pojawiły się objawy, które dodatkowo nadal występują, przeprowadza się kolejne badanie na nowej próbce, zwracając uwagę na inne rodzaje bakterii i ich liczbę. Kiedy w moczu pojawią się białe krwinki natomiast liczba mikroorganizmów jest bardzo mała, a pacjent ma dotkliwe objawy, mówi się o ostrym zespole cewki moczowej.

Jeżeli w moczu obecne są różne rodzaje bakterii to podejrzewa się, że do ich wzrostu doszło w wyniku zanieczyszczenia. Jest to dość rzadki przypadek, związany głównie z obecnością w pochwie kobiety niechorobotwórczych bakterii. Jeśli objawy są poważne i nie ustępują po zastosowaniu antybiotyków, lekarz zleca przeprowadzenie kolejnego badania na moczu, który został dokładniej i bardziej sterylnie. Zazwyczaj tylko jeden typ bakterii dominuje nad pozostałymi w nadmiernej liczbie. Dlatego, aby móc zastosować lepszą terapię warto ustalić, jaka to bakteria. 

Każde zakażenie bakteryjne jest poważne i może rozprzestrzeniać się na inne części ciała, jeśli nie zostanie wykryte w odpowiednim czasie. Jeśli poczujesz ból przy oddawaniu moczu od razu zgłoś się na badanie, gdyż zazwyczaj jest to pierwszy wskaźnik infekcji. Im szybciej podjęta antybiotykoterapia, tym szybsza ulga w bólu.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Bakterie w moczu Bacteria in the urine
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Amyloidoza - objawy
Bakterie w moczu
Białko w moczu
Ból gardła
Chlamydia
Cholestaza- objawy
Ciąża - pierwsze objawy
Częste oddawanie moczu
Czyrak, furunkuł, czyraczność, czyrak gromadny
Dni płodne
Dyzenteria
Grzybica pochwy
Helicobacter pylori
Jak wykryć raka?
Kiła, syfilis - objawy, zdjęcia

Badania, wyniki:

Androsteron
Barwa
Białko
Bilirubina
Ciała ketonowe
Ciężar właściwy
Estrogeny, przedawkowanie estrogenu
Gastryna
Kortyzol
Krwinki czerwone
Kwas moczowy
Mocznik
Odczyn
Osmolalność
SódNa stronie:

W czytelni:
Tagi