Częste oddawanie moczu (Frequent urination)

Średnio, każdy człowiek oddaje mocz 8 razy na dobę. Kiedy potrzeba oddawania moczu staje się częstsza i zdarzają się sytuacje, że w nocy musimy kilka razy wstać do łazienki, mówi się o częstym oddawaniu moczu. Ludzki pęcherz może pomieścić nawet 600 ml moczu (2,5 szklanki), mimo to parcie zaczynamy odczuwać już w momencie, gdy jego objętość wynosi 150 ml (niewiele ponad pół szklanki).


   


Problem częstego oddawania moczu można rozpatrywać na dwa sposoby: jako zwiększenie objętości moczu wytwarzanego (wielomocz) lub jako zaburzenia podczas przechowywania i wydalania moczu.

Częste oddawanie moczu spowodowane jest przez:

  • Zakażenie dróg moczowych. Ściany pęcherza moczowego ulegają podrażnieniu i zapaleniu w wyniku infekcji (bakterie, wirusy) napływających do organizmu. Ten stan powoduje potrzebę częstszego opróżniania pęcherza. 
  • Cukrzycę. Wczesnym objawem cukrzycy 1 i 2 typu jest częste oddawanie moczu, które pojawia się, ponieważ organizm próbuje pozbyć się niepotrzebnej glukozy (cukru we krwi) wraz z moczem. Ponadto, cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia nerwów, które kontrolują pracę pęcherza moczowego, co powoduje częste oddawanie moczu i trudności w nadzorowaniu pęcherza.
  • Stosowanie niektórych leków. Środki stosowane podczas leczenia wysokiego ciśnienia krwi lub ograniczające nadmiar płynów w nerkach wywołują potrzebę częstszego oddawania moczu. 
  • Problemy z prostatą. Powiększenie gruczołu krokowego może wywoływać ucisk na cewkę moczową i blokować przepływ moczu, co sprawia, że ściany pęcherza moczowego stają się podrażnione. Ucisk cewki moczowej, nawet jeśli w pęcherzu znajduje się niewielka ilość moczu, wywołuje potrzebę częstego korzystania z ubikacji. W przypadku raka prostaty, leczenie brachyterapią (forma radioterapii) także powoduje konieczność częstszego oddawania moczu.
  • Ciążę. Rosnąca macica w trakcie pierwszych tygodni ciąży wywołuje ucisk pęcherza moczowego, co wpływa na pojawienie się potrzeby częstego oddawania moczu.  • Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego. Ten stan charakteryzuje się bólem w okolicy pęcherza moczowego i miednicy, co wywołuje częstą potrzebę korzystania z łazienki.
  • Udar lub inne choroby neurologiczne. Uszkodzenie nerwów, które są obecne w pęcherzu moczowym może prowadzić do problemów z jego funkcjonowaniem, w tym często wywołuje potrzebę oddawania moczu.
  • Raka pęcherza moczowego. Guzki pojawiające się w pęcherzu moczowym prócz krwawień mogą zmuszać do częstszego oddawania moczu. 
  • Zespół pęcherza nadreaktywnego. Ten stan wywołuje mimowolne skurcze pęcherza moczowego, co powoduje konieczność częstego oddawania moczu, nawet w momencie, gdy pęcherz jest pusty.
  • Picie zbyt dużej ilości płynów. Spożywanie większej ilości płynów niż potrzebuje organizm, może spowodować potrzebę częstego oddawania moczu.

Stosowanie sztucznych środków słodzących, alkoholu, kofeiny i innych produktów. Alkohol i kofeina mogą działać jak leki moczopędne powodując częste oddawanie moczu. Napoje gazowane, sztuczne słodziki i owoce cytrusowe podrażniają pęcherz moczowy wywołując potrzebę ciągłego oddawania moczu.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 2
Częste oddawanie moczu Frequent urination
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 2


Zobacz również - choroby, artykuły:

Amyloidoza - objawy
Bakterie w moczu
Białko w moczu
Chlamydia
Cholestaza- objawy
Ciąża - pierwsze objawy
Częste oddawanie moczu
Dni płodne
Grzybica pochwy
Hemochromatoza
Hemoroidy, żylaki odbytu
HIV, AIDS, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Jak wykryć raka?
Jak zajść w ciążę?
Kolka nerkowa

Badania, wyniki:

Androsteron
Barwa
Białko
Bilirubina
Ciała ketonowe
Ciężar właściwy
Estrogeny, przedawkowanie estrogenu
Kortyzol
Krwinki czerwone
Kwas moczowy
Mocznik
Odczyn
Osmolalność
Sód
TransferynaNa stronie:

W czytelni:
Tagi