Błonica, dyfteryt (Diphtheria, diphtheria)

Błonica to zakaźna choroba, która najogólniej dotyka drogi oddechowe. Zazwyczaj choroba pojawia się w gardle objawiając się silnym bólem, a następnie rozprzestrzeniając się na pobliskie narządy- nos, migdałki, itp.


   


W ciężkich przypadkach dochodzi do obrzęku szyi. Możliwa jest także skórna postać błonicy, podczas której zainfekowana część skóry traci swój charakterystyczny wygląd. 

Za rozwój błonicy odpowiedzialne są toksyny z grupy Corynebacterium diphtheriae. Ze względu na to, że kilkadziesiąt lat temu toksyny doprowadziły do zakażenia bardzo dużej części społeczeństw lekarze stworzyli szczepionkę, dzięki której od tamtego czasu odnotowuje się sporadyczne przypadki zachorowań. Niestety sytuacja pozostała prawie niezmienna w krajach słabo rozwiniętych głównie w kierunku medycznym, np. kraje Afryki. Szczepienie na błonicę w Polsce stanowi jedno z podstawowych i musi być powtarzane co kilka lat.Błonica może powodować poważne powikłania, takie jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wielonerwowe oraz niedrożność dróg oddechowych, a w ostateczności może doprowadzić do śmierci. Błonica skórna nie jest na tyle poważna i rzadko kiedy kończy się śmiercią. 

Jak już było wspomniane wyżej błonica jest chorobą zakaźną, a zatem do zachorowania może dojść poprzez kontakt z wydzieliną z dróg oddechowych lub ze zmianami skórnymi chorego.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Błonica, dyfteryt Diphtheria, diphtheria
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Błonica, dyfteryt

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi