Dyzenteria (Dysentery)

Dyzenteria, nazywana również czerwonką, to choroba zapalna jelit, która wywołuje nagłe i uporczywe biegunki oraz krwawe stolce. Stan zapalny wywołany jest przez toksyny bakteryjne, wirusy, pierwotniaki i robaki, ale także może być spowodowany przez różne drażniące substancje chemiczne napływające do organizmu. Czerwonka zazwyczaj przenoszona jest do organizmu wraz z zanieczyszczoną wodą oraz żywnością, ale także może być przekazywana z człowieka na człowieka oraz w wyniku kontaktu z kałem osoby chorej.


   


Wymienia się dwa rodzaje czerwonki. Czerwonkę bakteryjną i amebową. 

  • Czerwonka bakteryjna wywołana jest głównie przez infekcję bakterią Shigella. Czasami jednak do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z następującymi bakteriami: Vibrio cholerae, Escherichia coli, Clostridium difficile, Salmonella, Campylobacter jejuni i Yersinia enterocolitica.
  • Czerwonka amebowa najczęściej spowodowana jest przez zakażenie mikroskopijnymi pasożytami Entamoeba histolytica, które mogą występować pod kilkoma postaciami: jako wolne pasożyty lub torbiele zakaźne. 

Czasami do rozwoju czerwonki mogą się przyczynić rotawirusy lub norwalk wirusy.Do rozwoju dyzenterii może się przyczynić zła sytuacja sanitarna w otoczeniu, w jakim się żyje. Najczęściej na czerwonkę chorują homoseksualiści, osoby mieszkające w domach opieki społecznej, dzieci z domów dziecka oraz ludzie z krajów słabo rozwiniętych. Choroba dotyka wszystkich niezależnie od wieku i płci.

Bakterie odpowiedzialne za pojawianie się tej choroby są obecne w środowisku przez cały czas, jednak sama ich obecność nie wywołuje zakażenia. Aby doszło do infekcji musi zajść bezpośrednia reakcja między człowiekiem a bakterią.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Dyzenteria Dysentery
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi