Wymienia się dwa rodzaje czerwonki. Czerwonkę bakteryjną i amebową.
- Czerwonka bakteryjna wywołana jest głównie przez infekcję bakterią Shigella. Czasami jednak do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z następującymi bakteriami: Vibrio cholerae, Escherichia coli, Clostridium difficile, Salmonella, Campylobacter jejuni i Yersinia enterocolitica.
- Czerwonka amebowa najczęściej spowodowana jest przez zakażenie mikroskopijnymi pasożytami Entamoeba histolytica, które mogą występować pod kilkoma postaciami: jako wolne pasożyty lub torbiele zakaźne.
Czasami do rozwoju czerwonki mogą się przyczynić rotawirusy lub norwalk wirusy.
Do rozwoju dyzenterii może się przyczynić zła sytuacja sanitarna w otoczeniu, w jakim się żyje. Najczęściej na czerwonkę chorują homoseksualiści, osoby mieszkające w domach opieki społecznej, dzieci z domów dziecka oraz ludzie z krajów słabo rozwiniętych. Choroba dotyka wszystkich niezależnie od wieku i płci.
Bakterie odpowiedzialne za pojawianie się tej choroby są obecne w środowisku przez cały czas, jednak sama ich obecność nie wywołuje zakażenia. Aby doszło do infekcji musi zajść bezpośrednia reakcja między człowiekiem a bakterią.
Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.
Prosimy oceń stronę/treści: |
Dyzenteria Dysentery Ocena: 0 % na 100% Liczba opinii: 0 |