Hemoroidy, żylaki odbytu (Hemorrhoids, haemorrhoids)

Hemoroidy to spuchnięte żyły, które znajdują się w odbycie i odbytnicy. Hemoroidy są spowodowane zbyt dużym naciskiem, który dotyka odbytnicę, co wywołuje rozciąganie się krwi, zgrubienia ścian żył, a czasami ich pękanie. Jest to stan podobny do żylaków, jakie pojawiają się na nogach.


   


W momencie, gdy dochodzi do obrzęku i podrażnienia żył, zaczynają być odczuwalne objawy, takie jak uczucie pęcznienia, pieczenie, świąd, ból, a nawet krwawienie z odbytu. 

Przyczyny hemoroidów:
- Długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej,
- Częste zatwardzenie lub twarde stolce,
- Biegunka,
- Poród,
- Ciężki kaszel,
- Problemy z wypróżnianiem.

Istnieją dwa rodzaje hemoroidów: 

  • Wewnętrzne. Ten rodzaj hemoroidów zazwyczaj nie wywołuje objawów, gdyż pojawia się w głębokich warstwach odbytnicy. Ponadto wewnętrzne hemoroidy nie są szkodliwe, jednak muszą być leczone, gdyż często ich obecność maskuje inne niebezpieczne choroby rozwijające się w okolicy odbytnicy.
  • Zewnętrzne. Ta postać hemoroidów jest bardzo powszechna i wiąże się z występowaniem objawów: bólu, świądu i pieczenia. Z czasem zewnętrzne hemoroidy tworzą guzki, do których nie dopływa krew i w których rozwijają się zakrzepy powodując jeszcze większy ból. Ze względu na dyskomfort i ból, jaki wywołuje ten rodzaj hemoroidów, ich leczenie musi być bardzo intensywne i natychmiastowe.Hemoroidy można wyleczyć, jednak nie ma pewności, że nie pojawią się w przyszłości. Wręcz przeciwnie, mają one tendencję do powrotów. Mimo to, prowadzenie odpowiedniego stylu życia i pozbycie się złych nawyków umożliwia kontrolę swojego ciała i rzadsze pojawianie się hemoroidów. Operacyjne leczenie hemoroidów jest stosowane tylko w najpoważniejszych przypadkach.

Aby zapobiec rozwojowi hemoroidów należy pozbyć się źródła i przyczyny ich występowania. Czasami jednak zmiany nie są możliwe. Przykładowo, co może zrobić osoba, która ma siedzącą pracę i musi przez cały dzień siedzieć? A co kobieta w ciąży? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek:

  • Jeśli masz siedzącą pracę, w trakcie przerwy spaceruj lub stój. Ponadto, co godzinę postaraj się wykonać pięciominutową przerwę lub zajęcie, które pozwoli Ci wstać z miejsca. 
  • Jeśli zauważysz, że masz poważny kaszel, udaj się do lekarza i rozpocznij leczenie. Dzięki temu zapobiegniesz pojawieniu się hemoroidów.
  • Gdy masz biegunkę, nie czekaj aż sama minie. Zastosuj leki, które usuwają biegunkę, a jeśli to nie pomoże udaj się do lekarza.
  • Podczas wypróżniania postaraj się zrelaksować. Nie wstrzymuj oddechu, nie staraj się wydalić stolca na siłę. To wywołuje hemoroidy. Staraj się wypróżniać wtedy, gdy czujesz potrzebę, zdrowo się odżywiaj. Odpowiednia konsystencja kału i regularne wypróżnienia zapobiegają rozwojowi hemoroidów.

Jeśli te środki zapobiegawcze nie pomagają od razu udaj się do lekarza. Hemoroidy mogą naprawdę uprzykrzyć życie i prowadzą do poważnych problemów, a w ostateczności wymagają operacji.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Hemoroidy, żylaki odbytu Hemorrhoids, haemorrhoids
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1


Zobacz również - choroby, artykuły:

Hemoroidy, żylaki odbytu
Krwawienie z odbytu

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi