Karmienie noworodka (Feeding the newborn)

Odpowiednie i zdrowe żywienie dziecka w pierwszym roku życia jest bardzo ważne. W pierwszych miesiącach życia to mleko jest podstawowym posiłkiem, jaki jest potrzebny dla prawidłowego rozwoju malucha. Z czasem jednak jego potrzeby ulegają zmianie i do diety powinny być wprowadzane inne, zdrowe produkty, które wpływają na dalszy wzrost i rozwój dziecka. Prawidłowa i zdrowa dieta dzieci wprowadza w ich życie wzorce związane z dobrymi nawykami żywieniowymi.


   


Karmienie dzieci w pierwszych miesiącach życia
Nigdy nie wolno podawać dzieciom w takim wieku pokarmów stałych, chyba że lekarz zleci inaczej. Powody, dla których stałe produkty nie powinny być obecne w diecie 4- miesięcznego dziecka, to:

 • Mleko matki, jako jedyne zawiera formułę składników niezbędnych dla prawidłowego rozwoju tak małego dziecka.
 • Noworodki i niemowlęta nie są dostatecznie rozwinięte fizycznie, aby mogły spożywać stałe pokarmy.
 • Jeśli w dietę dziecka zbyt wcześnie wprowadzi się produkty stałe, mogą się u niego rozwinąć alergie pokarmowe.
 • Karmienie dzieci produktami stałymi może doprowadzić do nadwagi i przekarmienia.
 • Pokarmy stałe nie umożliwiają dzieciom spokojnego snu.Wszystkie noworodki zaraz po urodzeniu powinny przyjmować suplementy witaminy D, po to by zapobiegać rozwojowi zaburzeń wywoływanych niedoborem tej witaminy. U starszych dzieci, zamiast leków, można ten niedobór niwelować podając dzieciom mleko krowie. Taki proces powinien być powtarzany każdego dnia, aż do 18. roku życia. Dzięki temu, dziecko będzie miało silne kości, a ryzyko rozwoju chorób kości w przyszłości będzie bardzo niskie. Dzienne spożycie witaminy D u niemowląt, dzieci i młodzieży wynosi 400 IU. 
Porady związane z rozpoczęciem karmienia dziecka:

 • Kiedy zamierzasz zacząć karmić swoje dziecko produktami stałymi, pamiętaj, żeby robić to stopniowo. Nie wprowadzaj wszystkich artykułów spożywczych na raz. Jednego dnia podaj mięso, za 5 ? 7 dni warzywa, a jeszcze później owoce. W ten sposób uda Ci się szybko i skutecznie zareagować jeśli u dziecka pojawi się reakcja alergiczna na któryś z tych produktów. Oprócz tego, dzięki temu żołądek dziecka nie ulegnie rozstrojowi w reakcji na nieznane produkty. Istnieją artykuły spożywcze, które należy wprowadzić do diety dziecka nieco później niż pozostałe. Są to: jaja, ryby i pszenica. Takie rozwiązanie pozwoli zapobiec alergiom na białka obecne w tych produktach. 
 • Podając nowe pokarmy stałe należy zaczynać pomału. Na początku podawaj jedną łyżkę dziennie, po czym stopniowo zwiększaj ?dawki? pokarmu.
 • Pierwszym pokarmem stałym, jakie powinno otrzymać dziecko są ziarna zbóż, które miesza się zgodnie z zaleceniami lekarza. Gdy dziecko przyzwyczai się do nich, można zacząć podawać warzywa.
 • Do podawanej dzieciom żywności nie można dodawać cukru, soli i innych przypraw. Przed upływem szóstego miesiąca życia dzieci nie powinny spożywać: fasoli szparagowej, szpinaku, buraków, marchwi oraz dyni. Te produkty zawierają wysokie stężenie azotanów, co wywołuje wzmożone ryzyko rozwoju methemoglobinemii, czyli choroby krwi, która może zaburzać przepływ tlenu przez krew. Ponadto, nie wolno podawać jedzenia z puszek i słoików, gdyż zawierają sól i cukier. Przed podaniem dzieciom owoców i warzyw należy koniecznie je umyć, obrać ze skórki i wydłubać pestki. W przypadku produktów, które mają kontakt z ziemią należy zachować ostrożność, ponieważ mogą zawierać zarodniki jadu kiełbasianego odpowiedzialnego za rozwój zatrucia pokarmowego.
 • Do 18 miesiąca życia dzieci powinny być karmione ziarnami zbóż, które są bogate w żelazo.
 • Do 12 miesiąca życia do diety nie można wprowadzać mleka krowiego, które nie ma w sobie żadnych składników odżywczych potrzebnych dla tak małych dzieci.
 • Gdy dziecko nauczy się pić z kubka lub buteleczki możemy zacząć podawać soki owocowe bez cukru. Zazwyczaj zaczyna się to w wieku 6 miesięcy.
 • Stałe produkty podawaj na łyżce, ponieważ dzieci muszą się jak najszybciej nauczyć jeść przy jej użyciu. W buteleczce można podawać jedynie soki lub wodę. 
 • Unikaj podawania miodu w jakiejkolwiek formie przez cały pierwszy rok życia dziecka. Miód może wywoływać zatrucie jadem kiełbasianym.
 • Nigdy nie wolno podawać butelki dzieciom, gdy są w łóżku. Może to doprowadzić do uduszenia lub rozwoju zakażenia ucha. Ponadto, opieranie butelki o zęby wywołuje próchnicę zębów.
 • Nigdy nie zmuszaj dziecka do zjedzenia wszystkiego co dla niego przygotowałaś. Gdy dziecko nie jest głodne nie powinno jeść na siłę. To wprowadza tylko zamęt i złe nawyki w życie dziecka.
 • Przy pierwszych karmieniach produktami stałymi nie zapomnij o podaniu dziecku wody.
 • Nie ograniczaj wyboru dziecka względem produktów, które lubi. Szeroka gama artykułów spożywczych pozwala już od najmłodszych lat nauczyć dziecko wybierania tego co dla niego dobre i pozostawi dobre nawyki na dalsze życie.

Tłuszcze nie powinny być ograniczane w diecie dziecka, chyba że lekarz zaleci inaczej. Oczywiście należy je podawać z umiarem. Dzieci potrzebują tłuszczu i cholesterolu do prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Karmienie noworodka Feeding the newborn
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

40 tydzień ciąży
Chlamydia
HIV, AIDS, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Karmienie noworodka

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi