Kolka nerkowa (Renal colic)

Co to jest kolka nerkowa?
Kolka nerkowa jest rodzajem bólu spowodowanym przez kamienie nerkowe, które powstają z substancji chemicznych obecnych w moczu.


   


Kamienie nerkowe rozwijają się gdy w moczu znajduje się duża ilość jednej substancji chemicznej. Ich obecność blokuje przepływ moczu i może powodować ból, jeśli znajduje się na długości cewki moczowej.
Kamienie nerkowe mogą się pojawić w każdym wieku jednak najczęściej dotykają mężczyzn w wieku 20 ? 30 lat. Kamienie nerkowe i kamienie wapniowe to tożsame pojęcia.

Kamienie zazwyczaj pojawiają się po kilka na raz i są stanem, który ma tendencję do powracania w przyszłości. Mimo to możliwe jest skuteczne wyleczenie kamieni nerkowych, a także zmniejszenie ryzyka powikłań z nimi związanych.Objawy kolki nerkowej, to:
- Ból w dolnej oraz bocznej części pleców,
- Krew w moczu, 
- Nietypowe zabarwienie moczu,
- Gorączka, 
- Dreszcze, 
- Nudności lub / i wymioty.

Skłonność do powstawania kamieni nerkowych ściśle wiąże się z: chorobami jelit, przebytymi operacjami, uwarunkowaniami genetycznymi, pewnymi czynnikami dietetycznymi i innymi chorobami.

Leczenie kamicy nerkowej i co za tym idzie kolki nerkowej zależy od rodzaju i wielkości kamieni. Małe kamienie zazwyczaj są wydalane przez pacjenta wraz z moczem. W takich przypadkach zaleca się picie dużych ilości wody. Aby zapobiec bólom związanym z kamicą nerkową, lekarze zazwyczaj przepisują odpowiednie środki przeciwbólowe, które są zależne od składu chemicznego kamieni. W najpoważniejszych przypadkach, kamienie nerkowe usuwa się operacyjnie.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Kolka nerkowa Renal colic
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Kolka nerkowa

Badania, wyniki:

Barwa
Kwas moczowyNa stronie:

W czytelni:
Tagi