Krwawienie z odbytu (Bleeding from anus)

Krwawienie z odbytu jest objawem, który wskazuje na to, że w organizmie rozwijają się jakieś problemy. Zazwyczaj nie są one poważne i można je w łatwy sposób zdiagnozować, choć czasami jest inaczej. Dlatego, gdy zauważysz objawy powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który szybko postawi diagnozę i rozpocznie odpowiednie leczenie. Nawet jeśli krwawienie z odbytu nie wiąże się z poważnymi zmianami nie powinno być ignorowane. Czasami bowiem krwawienie z odbytu jest oznaką raka odbytnicy.


   


Przyczyny krwawienia z odbytu

  • Hemoroidy. Są to rozszerzone naczynia krwionośne lub żyły, które znajdują się w odbycie i odbytnicy. Mogą się pojawiać na zewnątrz, gdzie objawiają się jako małe guzki, lub wewnątrz, gdzie zazwyczaj są bezbolesne. Najczęściej, hemoroidy rozwijają się przy zaparciach i u kobiet w ciąży. Hemoroidy są zwykle leczone substancjami, które zmiękczają stolce i ułatwiają ich wydalanie.
  • Przetoki. Są to nieprawidłowe przerwy i otwory, które pojawiają się na skórze w okolicach odbytu i odbytnicy. Objawy, jakie pojawiają się w tym przypadku to biała wydzielina i krew z odbytu. 
    Mimo, iż przetoki są zazwyczaj miejscowym problemem, bardzo często związane są z przewlekłym stanem zapalnym w innych częściach przewodu pokarmowego. Takie zaburzenie nazywa się chorobą Crohna. Leczenie przetok polega na stosowaniu antybiotyków, a w najpoważniejszych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
  • Szczelina. Twarde stolce lub ciężka biegunka mogą spowodować rozerwanie błony śluzowej odbytu, czyli szczeliny. Stan dotyka naczynia krwionośne i zakończenia nerwów przez co rozwija się ból i krwawienie z jelit. Leczenie opiera się na częstych kąpielach i stosowaniu środków, które zmiękczają stolce. W poważnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji.  • Polipy i rak. Polipy to łagodne guzki, które pojawiają się na ścianach okrężnicy. Jeśli osiągają duże rozmiary mogą krwawić. Niektóre rodzaje polipów mogą przeobrażać się w raka. Rak okrężnicy może zostać w pełni wyleczony, zwłaszcza gdy leczenie zostanie podjęte w miarę wcześnie. Ten stan rozwija się najczęściej u osób po 50- tym roku życia, chociaż czasami występuje u osób w wieku 30 lat lub młodszych. Rak stanowi jedno z głównych podejrzeń, które pojawiają się przy krwawieniu z odbytu.
  • Choroby jelita grubego i odbytnicy. Jelito grube i odbytnica mogą ulec różnym uszkodzeniom i schorzeniom. Za krwawienie z odbytu odpowiadają głównie stany zapalne i owrzodzenia występujące na tych obszarach. Ponadto, uszkodzenie jelita grubego i odbytnicy może się także rozwinąć podczas biegunki i w efekcie doprowadzić do krwawienia. W tym przypadku ważne jest określenie przyczyny, gdyż tylko dzięki temu możliwe jest podjęcie skutecznego leczenia.
  • Wypadanie odbytnicy. U starszych osób często może rozwinąć się stan, w którym dojdzie do osłabienia tkanek wsparcia obecnych w odbycie. Ten stan powoduje nieprawidłowe wybrzuszenie w okolicy odbytu, co można wyczuć podczas podcierania. Wypadanie odbytnicy wywołuje krwawienie z odbytu. W tym przypadku jedyną metodą leczenia jest operacja.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Krwawienie z odbytu Bleeding from anus
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1


Zobacz również - choroby, artykuły:

Chlamydia
Choroby odbytu
Ciąża - pierwsze objawy
FSH
Hemoroidy, żylaki odbytu
Krew w kale
Krwawienie z odbytu
Krwawienie z ucha
Leukopenia ? leczenie, objawy
Mięśniaki
Objawy ciąży
Okres w czasie ciąży

Badania, wyniki:

Albuminy
Aldosteron
Amylaza
Antytrombina III
Barwa
Białko C-reaktywne
Białko całkowite
Bilirubina, bilirubina całkowita
Chlorki
Cholesterol
Czerwone krwinki, erytrocyty
Dehydrogenaza mleczanowa
Estradiol
Estrogeny, przedawkowanie estrogenu
FosforNa stronie:

W czytelni:
Tagi