Chlamydia (Chlamydia)

Chlamydia to choroba, która wywoływana jest przez bakterie Chlamydia trachomatis, które obejmują zakażeniem głównie narządy płciowe, ale również mogą zainfekować gardło oraz odbytnicę.


   


Chlamydia to powszechna choroba przenoszona drogą płciową występująca głównie u młodych dorosłych. Choroba jest bardzo łatwa w leczeniu antybiotykami, jednak nieleczona może doprowadzić do niepłodności. Niestety, w większości przypadków chlamydia nie wywołuje objawów, dlatego pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że są chorzy. Stąd mówi się o chlamydii, jako o ?cichej infekcji?.

Jak dochodzi do rozprzestrzenienia się chlamydii?
Do zarażenia chlamydią może dojść na kilka sposobów. Po pierwsze powodem może być stosunek analny, oralny lub pochwowy z zainfekowaną osobą bez zabezpieczenia. Ponadto, infekcja może wystąpić u noworodka podczas porodu, gdy matka została zarażona. Zdarza się, że chlamydia dotyka oczy i wtedy mówi się o jaglicy. Taki stan może rozwinąć się w wyniku kontaktu z oczami palców, które wcześniej dotykały zainfekowanych narządów płciowych. 

Chlamydia ma tendencję do częstszego zarażania kobiet ze względu na zarazki i płyny otrzymane od mężczyzn podczas bliskiego kontaktu, które utrzymują się w ich organizmie dość długo.Jakie objawy wywołuje chlamydia?
Jak było wspomniane wyżej, chlamydia nie zawsze wywołuje objawy, co więcej, jeśli je wykazuje, to często może być mylona z innymi, mniej poważnymi chorobami. Niemniej jednak, jeśli pojawią się u Ciebie objawy, które podajemy poniżej, od razu skontaktuj się z lekarzem- ginekologiem. 
Trzeba powiedzieć, że na objawy bardziej narażeni są mężczyźni, chociaż też nie zawsze się pojawiają.

U kobiet objawy mogą obejmować:
- Obrzęk pochwy
- Ból w dolnej części brzucha
- Ból podczas oddawania moczu
- Ból podczas uprawiania stosunku płciowego
- Krwawienie występujące między miesiączkami

U mężczyzn objawy obejmują:
- Obrzęk jąder
- Ból podczas oddawania moczu związany ze stanem zapalnym cewki moczowej

Gdy chlamydia dotyka oczy pojawiają się ból, obrzęk i zaczerwienienie.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Chlamydia Chlamydia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Chlamydia

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi