Okres w czasie ciąży (The period during pregnancy)

Zdarzają się przypadki, że kobiety podczas ciąży doświadczają krwawień twierdząc, że to miesiączka. Jest to mylne stwierdzenie, ponieważ ciąża i okres nie mogą zachodzić w organizmie kobiety jednocześnie. Gdy jednak będąc w ciąży zauważysz miesiączkę, to będzie ona związana z poronieniem lub nieuchronna utratą płodu.


   


Jeśli podczas ciąży pojawi się krwawienie, to z pewnością nie jest ono związane z okresem. Zatem okres i krwawienie z pochwy w trakcie ciąży to dwa różne pojęcia. W pierwszym trymestrze ciąży krwawienie pojawia się bardzo często i nie wiąże się raczej z żadnymi problemami, dlatego nie wolno panikować. Przyczyny takiego stanu mogą być różne. 

  • W pierwszym trymestrze dochodzi do implantacji jajeczka w ścianie macicy, a zatem zapłodniona komórka jajowa przytwierdza się do ściany macicy. Do implantacji dochodzi od 5 do 10 dni po zapłodnieniu. Krwawienie, jakie pojawia się w tym czasie jest bardzo delikatne i trwa zaledwie kilka dni.
  • Zmiany hormonalne. Krwawienie, jakie pojawia się z tego powodu jest zwykle lekkie, chociaż czasami wydaje się być prawdziwym okresem. Stąd właśnie opinie, że podczas ciąży możliwa jest miesiączka. Nie jest to jednak okres, a jedynie wynik zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie. 
  • Krwawienie może pojawić się, gdy w tylnej części łożyska pojawił się skrzep. Jeśli zakrzep sam się rozrzedzi to ciąża jest bezpieczna, w innych przypadkach podejrzewa się poronienie. Lekarz będzie systematycznie kontrolował stan kobiety, aby jak najszybciej przewidzieć i rozwiązać ewentualny problem.
  • Krwawienie z błony doczesnej. Jest to dość powszechny objaw, który pojawia się w bardzo wczesnym okresie ciąży. Krwawienie jest bardzo małe i wbrew pozorom nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia matki i dziecka.
  • Krwawienie może pojawić się, gdy pacjentka zaszła w ciąży, lecz stosowała pigułki antykoncepcyjne. W takich przypadkach krwawienie jest bardzo powszechne i często mylone jest z okresem. Zanim kobieta zorientuje się, że jest w ciąży takich krwawień może być nawet kilka. To uniemożliwia dokładne ustalenie terminu porodu, gdyż data ostatniej miesiączki jest nieznana.Jeśli podczas pierwszych tygodni ciąży doszło do krwawienia nie należy się martwić, chociaż mimo wszystko, warto zgłosić to lekarzowi, aby mógł ocenić z jakich powodów pojawiło się krwawienie. Najlepiej udać się na badania podczas plamienia. Wtedy możliwe jest stwierdzenie, jakie tkanki uległy zniszczeniu i wydaleniu wraz z krwią. Jeśli nie, warto próbkę wydzieliny pobrać do pojemniczka i oddać na badanie. Lekarza należy także poinformować o wszystkich objawach, jakie towarzyszą krwawieniom: ból, gorączka, wymioty, osłabienie, itp. 
Krwawienie powinno ustąpić spontanicznie. 

Inne rodzaje krwawienia niż te wymienione powyżej, powinny być bardzo szybko zgłoszone do lekarza, gdyż mogą wskazywać na poważne problemy z rozwojem płodu, w tym:

  • Poronienie. Początkowo objawia się lekkim krwawieniem, po czym z czasem zmienia się w obfite krwotoki, którym towarzyszy ból w dolnej części brzucha. We krwi po poronieniu można znaleźć fragment materiału zarodkowego. W takim przypadku, krew przyjmuje brązowy kolor. 
  • Ciążę pozamaciczną. Objawy to: brązowe i ciągnące się plamienie z pochwy oraz poważny ból brzucha lub / i barków. Taki rodzaj ciąży zostanie przerwany przez lekarzy chirurgicznie, ponieważ stanowi potencjalne zagrożenie dla życia matki. Płód w takiej ciąży nie jest w stanie przeżyć.
  • Ciąża zaśniadowa. Podczas tego rodzaju ciąży pojawia się ciągnące i brązowe plamienie. Jest to bardzo rzadki, ale poważny problem, który powinien być bardzo szybko zdiagnozowany i leczony.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Okres w czasie ciąży The period during pregnancy
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1


Zobacz również - choroby, artykuły:

40 tydzień ciąży
Astygmatyzm, krótkowzroczność
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Bakterie w moczu
Ból gardła
Ból w podbrzuszu
Cholestaza- objawy
Ciąża - pierwsze objawy
Ciąża mnoga
Częste oddawanie moczu
Czy można zajść w ciążę podczas okresu?
Dieta wątrobowa
Dni płodne
Grzybica pochwy
Hemoroidy, żylaki odbytu

Badania, wyniki:

Amylaza
Androstendion
Barwa
Białko C-reaktywne
Ciała ketonowe
Fosfataza alkaliczna
Gonadotropina Łożyskowa
Hormon folikulotropowy
INR
Magnez
Mangan
Melanotropina
Miedź
Mocznik
Odczyn BiernackiegoNa stronie:

W czytelni:
Tagi