Objawy ciąży (Pregnancy Symptoms)

Wczesne objawy ciąży: Pierwszym fizycznym objawem ciąży jest ból oraz obrzęk piersi i / lub sutków. Właśnie ten znak jest dla niektórych kobiet podstawowym symptomem, dzięki któremu uświadamiają sobie ciążę. Bolesność piersi i sutków związana jest z przygotowaniem tych narządów do karmienia dziecka. Przyczyną tego stanu jest wzrost produkcji hormonów estrogenu i progesteronu, które podczas ciąży pełnią w organizmie kobiety bardzo ważną rolę.


   


Kolejny objaw, jaki pojawia się na wczesnym etapie rozwoju ciąży jest zmęczenie. Dzieje się tak ze względu na to, że organizm kobiety bardzo ciężko pracuje, aby nadążyć za zmianami, które się w nim pojawiają. Jest to związane ze wzrostem produkcji hormonów, jak również pracą serca, które pompuje krew szybciej i mocniej po to, by dostarczyć do płodu składniki odżywcze niezbędne dla jego rozwoju. Jeśli chodzi o hormony to najbardziej za zmęczenie odpowiada zwiększona produkcja progesteronu, który w dużych ilościach powoduje senność i wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Ponadto, za zmęczenie odpowiadają emocje, które podczas ciąży są zmienne i bardzo skrajne. Kobiety mogą w jednej chwili śmiać się, a zaraz potem płakać bez określonego powodu. Takie stany wiążą się z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Zmęczenie objawia się ciągłym uczuciem senności oraz długim i mocnym snem.

Najbardziej powszechnym objawem, który właściwie upewnia kobietę w tym, że jest w ciąży jest brak okresu. Gdy miesiączka spóźnia się długi czas warto zastanowić się, czy przypadkiem nie doszło do zapłodnienia. W takiej sytuacji, albo wykonaj test ciążowy, albo udaj się do ginekologa, aby szybko poznać przyczynę zaistniałego stanu. Nie zawsze bowiem ciąża jest przyczyną braku okresu, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, aby diagnoza była w stu procentach pewna.

Objaw ciąży to także lekkie krwawienie, które pojawia się w wyniku implantacji jajeczka w macicy. Pojawia się ono od 10 do 14 dni po zapłodnieniu i jest naprawdę delikatne. Właściwie jest to jedyny objaw, który wskazuje na implantację. 

Skurcze także są symptomem, który występuje we wczesnym etapie rozwoju ciąży. Są one podobne do bólu, jaki pojawia się podczas miesiączki. Skurcze są oznaką, że macica zaczyna się rozrastać po to, by zrobić miejsce dla zarodka, a następnie płodu, który będzie się tam rozwijał przez 40 tygodni do momentu porodu.Znanym objawem ciąży są także poranne mdłości. Mogą to być tylko nudności lub wymioty. Pojawiają się one zwykle każdego ranka począwszy od czwartego, a skończywszy na ósmym tygodniu ciąży. Czasami, takie objawy pojawiają się już na 2 tygodnie od daty poczęcia. Mimo, iż ogólnie przyjęto, że mdłości występują rano, tak naprawdę, mogą się one pojawiać o każdej porze dnia i nocy. Przyczyną tego objawu jest gwałtowny wzrost estrogenów produkowanych przez płód i łożysko. Innym czynnikiem, który także wpływa na odczuwanie nudności jest reakcja na zapachy. Podczas ciąży, kobiecy węch staje się wrażliwszy i wszystkie zapachy, jakie są obecne dookoła- perfumy, dym, produkty spożywcze, preparaty chemiczne do czyszczenia sprzętu gospodarstwa domowego oraz różnego rodzaju farby, lakiery, pianki do włosów, mogą natychmiast wywołać nudności i wymioty. Ponadto wymioty mogą być spowodowane przez: 
- Picie kawy, 
- Spożywanie produktów mlecznych i mięsa,
- Stosowanie ostrych przypraw.
Przykłady są bardzo ogólne, ponieważ właściwie każda rzecz podczas ciąży może wywołać nudności. Dla każdej kobiety będzie to co innego, chociaż zazwyczaj wyżej wymienione produkty stanowią największy problem u badanych pacjentek.

Jeszcze jednym wczesnym objawem ciąży jest ciągła konieczność oddawania moczu. Powodem tego stanu jest stale rosnąca macica. Podobny objaw dotyczy trzeciego trymestru ciąży. Jest to dość niekomfortowe uczucie, gdyż uniemożliwia odpoczynek, ale również pracę i inne zajęcia.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Objawy ciąży Pregnancy Symptoms
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

40 tydzień ciąży
Aminotransferaza alaninowa
Amyloidoza - objawy
Arytmia serca- objawy
Astygmatyzm, krótkowzroczność
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Autyzm
Bakterie w moczu
Białaczka limfatyczna
Ból gardła
Ból w dolnej prawej części brzucha
Chlamydia
Cholestaza- objawy
Cholesterol HDL
Choroba Alzheimera

Badania, wyniki:

Amylaza
Androstendion
Barwa
Białko C-reaktywne
Chlorki
Ciała ketonowe
Dehydroepiandrosteron
Estradiol
Estrogeny, przedawkowanie estrogenu
Ferrytyna
Fosfataza alkaliczna
Fosfor
Gastryna
Glukoza
Gonadotropina ŁożyskowaNa stronie:

W czytelni:
Tagi