Dysplazja szyjki macicy (Cervical Dysplasia)

Co to jest dysplazja szyjki macicy?
Dysplazja szyjki macicy to termin, którym opisuje się zaburzenia, jakie pojawiają się w błonie śluzowej szyjki macicy. Stan wykrywany jest podczas rutynowego badania cytologicznego. Czasami dysplazja szyjki macicy może prowadzić do rozwoju raka, jednak nie uznaje się jej za jedną z przyczyn nowotworu.


   


Wyniki badań cytologicznych podzielono na kilka kategorii:

  • Badanie może wykazać obecność atypowych komórek o nieznanym pochodzeniu. Taki wynik jest uznawany za nienormalny i stanowi najpowszechniejszy rodzaj zaburzeń cytologicznych. Generalnie zmiany związane z tym stanem są niewielkie, a ich przyczyny są nieokreślone. Przyjęto, że powodem mogą być zakażenia lub podrażnienia, a czasami początkowe zmiany przedrakowe. Obecność atypowych komórek nie jest uznawane za dysplazję szyjki macicy. 
  • Wyniki badań cytologicznych mogą wykazać obecność nietypowych komórek gruczołowych o nieznanym pochodzeniu. Komórki gruczołowe mogą pochodzić z kanału szyjki macicy lub samej macicy. Generalnie tego przypadku nie uznaje się za dysplazję szyjki macicy, jednak może ono wskazywać na rozwój innych poważnych zaburzeń. Tego typu wyniki występują bardzo rzadko.
  • Badania mogą wykazywać dysplastyczne zmiany śródnabłonkowe niskiego stopnia. Takie wyniki świadczą o łagodnej dysplazji prawdopodobnie wywołanej przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Jest to najczęściej występująca forma dysplazji szyjki macicy, którą można wyleczyć.
  • Wyniki badań cytologicznych mogą wskazać na dysplastyczne zmiany śródnabłonkowe wysokiego stopnia. Jest to najpoważniejsza forma dysplazji szyjki macicy, a nieleczona może doprowadzić do rozwoju raka.Klasyfikację stopnia dysplazji szyjki macicy określa się przy użyciu terminu CIN. Dzięki temu można ocenić, jak duża część błony śluzowej szyjki macicy została dotknięta przez nieprawidłowe komórki. Klasyfikacje CIN:

  • CIN I: lekka dysplazja; nieprawidłowe komórki obejmują mniej więcej 1/3 błony śluzowej szyjki macicy.
  • CIN II: dysplazja umiarkowana, w której nieprawidłowe komórki zajmują 2/3 błony śluzowej szyjki macicy.
  • CIN III: ciężka dysplazja; nieprawidłowe komórki obejmują 2/3 błony śluzowej szyjki macicy i przenikają w jej głąb.

Dysplazja szyjki macicy nie jest nowotworem. Jest to stan, który w najbardziej skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozwoju raka.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 3
Dysplazja szyjki macicy Cervical Dysplasia
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 3


Zobacz również - choroby, artykuły:

40 tydzień ciąży
Ból w dolnej prawej części brzucha
Ból w podbrzuszu
Ciąża mnoga
Częstoskurcz komorowy
Dysplazja szyjki macicy
Grzybica pochwy
Jak zajść w ciążę?
Kiła, syfilis - objawy, zdjęcia
Kłykciny kończyste
Macica ? budowa
Mięśniaki
Objawy ciąży
Okres w czasie ciąży
Śluz w szyjce macicy

Badania, wyniki:

Eozynocyty - Granulocyty kwasochłonne
Miedź
ProgesteronNa stronie:

W czytelni:
Tagi