Ilość spermy (Sperm count)

Sperma to substancja produkowana przez układ rozrodczy mężczyzny i wydzielana podczas orgazmu. Sperma składa się z różnych związków, a przede wszystkim zawiera plemniki, które po przedostaniu się do komórek jajowych w ciele kobiety mogą doprowadzić do zapłodnienia. Liczba plemników w spermie wynosi od 20 do 150 mln / ml.


   


Ilość spermy podczas wytrysku może być różna, zazwyczaj jest to 6 ? 7 ml. Ilość nasienia ma znaczenie przy określaniu liczby plemników. 

Czym jest morfologia?
Morfologia pozwala określić kształt plemników. Plemniki będą obserwowane pod mikroskopem po to, by zobaczyć jak są uformowane i czy jest to prawidłowe, aby mogły odpowiednio funkcjonować. Zazwyczaj 40% plemników w spermie ma odpowiedni kształt.

Czym jest ruchliwość?
Za pomocą ruchliwości opisuje się ruchy plemników, co ma wpływ na przedostanie się ich do pochwy kobiety i zapłodnienie komórki jajowej. Ponadto, takie badanie pozwala określić w jakim kierunku poruszają się plemniki. Prawidłowe jest ich stopniowe kierowanie się do przodu, nieodpowiednie natomiast są ruchy okrężne i nieenergiczne. Zdrowa sperma zawiera co najmniej 20% prawidłowo poruszających się plemników.Oligozoospermia, czyli niewielka liczba plemników jest jedną z głównych przyczyn bezpłodności u mężczyzn. O niskiej liczbie plemników mówi się, gdy ich poziom jest mniejszy niż 20 milionów na mililitr ejakulatu.
Wiele chorób, jak również czynników biologicznych i środowiskowych może powodować małą liczbę plemników lub niewielką ilość spermy. Niestety, obecne metody i formy leczenia nadal nie są na tyle rozwinięte, by efektywnie wpływać na jakość nasienia we wszystkich przypadkach. 

W celu poprawy jakości nasienia można stosować różne leki lub suplementy, w tym: testosteron, niektóre witaminy, przeciwutleniacze lub tabletki ziołowe. Skuteczna może się też okazać dieta wysokobiałkowa. To czy wyżej wymienione środki przynoszą rezultaty nie zostało w żaden sposób potwierdzone badaniami. Na pewno skutecznie wpływają wyłącznie na niektórych.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Ilość spermy Sperm count
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

40 tydzień ciąży
Anatomia oczu
Częste oddawanie moczu
Daltonizm, ślepota barw - leczenie
Hemoglobina
Hipokaliemia
Ilość spermy
Jak schudnąć?
Katar sienny
Kolka nerkowa
Krew w moczu
Moczówka prosta ? objawy
Morfologia krwi ? wyniki

Badania, wyniki:

Amylaza
Antytrombina III
Białe krwinki
Białko
Białko całkowite
Bilirubina
Bilirubina, bilirubina całkowita
Ciała ketonowe
Czerwone krwinki, erytrocyty
Erytropoetyna
Estradiol
Estrogeny, przedawkowanie estrogenu
Gastryna
Glukagon
HematokrytNa stronie:

W czytelni:
Tagi