Jak zajść w ciążę? (How to get pregnant?)

Czasami zajście w ciążę nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Niektóre pary mimo, że regularnie starają się o dziecko nie mogą osiągnąć swojego celu. Jest to częsta przyczyna wizyt u lekarzy, stresu i zamartwiania się. Może jednak nie jest tak źle. Czasami po prostu drobne niuanse uniemożliwiają zajście w ciążę. Poniżej przedstawiamy kilka kwestii, które mogą ułatwić zajście w ciążę.


   


Owulacja
Każdego miesiąca hormony przysadki mózgowej stymulują jajniki do uwolnienia komórki jajowej, czyli do przeprowadzenia procesu owulacji. W momencie, gdy komórka jajowa jest uwolniona, podróżuje przez układ rozrodczy kobiety z jednego jajowodu do drugiego. Jest to czas, w którym możliwe jest zajście w ciążę. Ale jak przewidzieć, kiedy zachodzi owulacja? Zazwyczaj jest to połowa cyklu. Znając długość swojego cyklu można określić kiedy mniej więcej dojdzie do owulacji. Ponadto, podczas owulacji większość kobiet odczuwa charakterystyczny ból w dolnej części brzucha.

Co zrobić, aby zwiększyć szansę na zapłodnienie?

  • Ważne jest częste współżycie. Stosunki płciowe odbywane 2 ? 3 razy tygodniowo znacznie zwiększają szansę trafienia na dni płodne i w efekcie zajście w ciążę. Dla wielu par takie rozwiązanie jest najskuteczniejsze, a na pewno nie jest czymś niewykonalnym.
  • Jeśli potraficie ocenić czas owulacji u kobiety, starajcie się współżyć na dzień lub dwa przed nią. Gdy za pierwszym razem się nie uda, warto powtórzyć to kilka razy w przyszłości. 
  • Prowadźcie z partnerem zdrowy styl życia. Zdrowe odżywianie, utrzymywanie stałej masy ciała, aktywność fizyczna, ograniczenie kofeiny oraz stresu, to czynniki, które mają wpływ na szybsze zajście w ciążę.
  • Jeśli nie potraficie sami podjąć odpowiednich działań, możecie udać się do lekarza, który oceni Wasz stan zdrowia i stwierdzi, czy problemy z zajściem w ciążę są związane z problemami zdrowotnymi, czy ma na to wpływ co innego. Lekarz odpowie na wszystkie interesujące Was pytania.
  • Dobrze jest stosować witaminy. Kwas foliowy odgrywa bardzo ważną rolę dla rozwoju płodu. Jest to również ważne u kobiety, która już jest w ciąży. Zmniejsza to ryzyko rozwoju rozszczepu kręgosłupa i innych wad cewy nerwowej.Aby zwiększyć szansę na zajście w ciążę należy pamiętać o kilku zakazach. 

  • Nie pal papierosów. Tytoń wpływa na śluz w szyjce macicy, który może utrudnić plemnikom dotarcie do jaj. Ponadto, zwiększa ryzyko poronienia i pozbawia dziecko tlenu i innych substancji odżywczych. Jeżeli rzucenie papierosów jest dla Ciebie czymś niemożliwym, udaj się do lekarza, który pomoże Ci się z tym uporać.
  • Nie pij alkoholu. Jeśli chcesz zajść w ciążę lub już jesteś w ciąży, zapomnij o alkoholu. Raczej nie wpłynie on dobrze ani na Ciebie, ani na Twoje dziecko.
  • Nie stosuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Niektóre leki, nawet te bez recepty mogą mieć wpływ na zajście w ciążę lub na płód, gdy ciąża już się rozwija. 
  • Nie stosuj maści i kremów dopochwowych. Wszystkie preparaty dopochwowe mogą zmniejszyć szansę na zajście w ciążę. Tak samo jest ze śliną. Jeżeli Twój stan wymaga stosowania takich produktów, poradź się lekarza, co to może być. Czasami odpowiednie są naturalne oleje.

Ogranicz wzmożone ćwiczenia fizyczne. Umiarkowana aktywność fizyczna może wzmagać płodność, jednak zbyt nadmierne treningi prowadzą do odwrotnego skutku. Badania wykazały, że 7 godzin intensywnych ćwiczeń tygodniowo może wpływać na osłabienie płodności.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Jak zajść w ciążę? How to get pregnant?
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Ciąża mnoga
Częste oddawanie moczu
Czy można zajść w ciążę podczas okresu?
Dyzenteria
FSH
Ginekolog
Jak zajść w ciążę?
Kiedy można zajść w ciążę?
Okres w czasie ciąży

Badania, wyniki:

Hormon luteinizujący
Parathormon
ŻelazoNa stronie:

W czytelni:
Tagi