Kiła, syfilis - objawy, zdjęcia (Syphilis, Syphilis - symptoms, photos)

Kiła pierwszorzędowa
Pierwszym objawem kiły pierwszorzędowej jest wrzód, który pojawia się od 10 dni do trzech miesięcy od momentu zarażenia bakterią.


   


Najczęściej jednak, pierwsze objawy zaczynają się ujawniać między 2 a 6 tygodniem od ekspozycji na ciała obce. Ze względu na to, że wrzody podczas kiły są bezbolesne i występują wewnątrz ciała, zazwyczaj nie są zauważane. Pojawiają się najczęściej w okolicach prącia, pochwy i sromu. Mogą się również rozwijać w szyjce macicy, na języku, wargach i innych częściach ciała. Wrzody odpowiednio leczone znikają po kilku tygodniach. Jeżeli natomiast leczenie nie zostanie jak najszybciej podjęte, wrzód rozwija się i w końcu staje się stanem przewlekłym.

Kiła drugorzędowa
Objawem kiły drugorzędowej jest najczęściej wysypka na skórze, która odznacza się brązowymi plamami o wielkości groszku. Pojawia się od 3 do 6 tygodni po wrzodach i może obejmować całe ciało lub tylko niektóre jego części, np. dłonie czy stopy. W tych ranach są obecne aktywne bakterie, dlatego nie wolno w tym czasie podejmować żadnych kontaktów fizycznych z inną osobą, zwłaszcza seksualnych, gdyż istnieje bardzo wysokie ryzyko zarażenia. Wysypka zazwyczaj mija po kilku tygodniach lub miesiącach.Podczas kiły drugorzędowej pojawiają się także inne objawy, np.:
- Gorączka, 
- Zmęczenie, 
- Ból głowy, 
- Ból gardła,
- Wypadanie włosów,
- Powiększenie węzłów chłonnych na całym ciele.

Objawy te mogą zniknąć, jeśli zostanie podjęte leczenie. W przypadku, gdy nie rozpoczniemy terapii, mogą się one pogorszyć. Czasami symptomy kiły drugorzędowej mogą co jakiś czas znikać i powracać.

Nieleczona kiła może przejść w fazę utajoną, w której nie występują objawy i która nie jest zaraźliwa. Mimo to, jeśli nie zostanie rozpoczęte specjalistyczne leczenie, jej konsekwencje mogą być bardzo poważne. U około 30% osób z kiłą utajoną rozwijają się powikłania, które powodują uszkodzenie serca, oczu, mózgu, układu nerwowego, kości, stawów lub innych części ciała. Ta postać kiły może się rozwijać przez wiele lat, a w ostateczności prowadzić do utraty wzroku, problemów neurologicznych, chorób serca, chorób neurologicznych, a nawet do śmierci.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.3/5, ocen: 6
Kiła, syfilis - objawy, zdjęcia Syphilis, Syphilis - symptoms, photos
Ocena: 67 % na 100%
Liczba opinii: 6


Zobacz również - choroby, artykuły:

Kiła, syfilis - objawy, zdjęcia

Badania, wyniki:

LimfocytyNa stronie:

W czytelni:
Tagi