Krew w kale (Blood in stool)

Krew w stolcu może mieć kolor jasnoczerwony, bordowy, czarny i smolisty, a czasami jest niewidoczna. Przyczyny tego stanu są różne i wahają się od łagodnych, np. hemoroidy do bardzo poważnych, np. rak. Jeżeli zauważysz krew w stolcu natychmiast powinieneś udać się na konsultację do lekarza.


   


Krwawienie z odbytu to termin, jakim określa się sytuację, w której stolec jest widocznie wymieszany z krwią lub skrzepami krwi. Najczęściej krew pojawiająca się w kale pochodzi z jelita grubego, odbytnicy lub odbytu, a kolor krwi pozwala określić miejsce, w którym doszło do uszkodzenia. Krwawienie bliżej odbytu objawia się jasnoczerwonym kolorem krwi, natomiast ciemny kolor krwi wiąże się z uszkodzeniem dalszego odcinka przewodu pokarmowego. Dlatego też krwotok z odbytnicy, okrężnicy i esicy ujawni się w kale jako jasnoczerwony, a krew z okrężnicy poprzecznej i jelita grubego przyjmie barwę ciemnoczerwoną lub bordową.

W niektórych przypadkach krew w kale jest czarna i smolista, a stolec wydziela bardzo nieprzyjemną woń. Czarne, śmierdzące i smoliste stolce pojawiają się w momencie, gdy w okrężnicy gromadzi się tak dużo krwi, że bakterie w jelicie grubym rozbijają je na hematynę. Krew przyjmuje ciemną barwę, ponieważ jest obecna w przewodzie pokarmowym przez dłuższy czas, zanim wydostanie się na zewnątrz. Dlatego nietrudno się domyślić, że oznacza to uszkodzenie górnego odcinka przewodu pokarmowego, np. krwawienie z owrzodzeń żołądka, dwunastnicy lub jelita cienkiego. Czasami czarna krew świadczy o uszkodzeniu prawej części okrężnicy.Choć zazwyczaj to uszkodzenie dolnej części układu pokarmowego wiąże się z jasnoczerwonym krwawieniem z odbytu, to czasami może się ono pojawić także z górnego odcinka przewodu pokarmowego. 

Czasami krwawienie z przewodu pokarmowego jest tak wolne, że krew w stolcu nie jest widoczna. W takich przypadkach może ją zaobserwować jedynie lekarz podczas badania w laboratorium. Krwawienie niewidoczne wiąże się z takimi samymi przyczynami, jak krwawienie z odbytnicy. Dodatkowo, jednym z powodów rozwoju takiego stanu może być niedokrwistość związana z niedoborem żelaza we krwi.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Krew w kale Blood in stool
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0


Zobacz również - choroby, artykuły:

Arytmia serca- objawy
Białaczka limfatyczna
Cholestaza- objawy
Choroba Raynauda- objawy
Choroby krwi
Choroby serca
Częstoskurcz nadkomorowy
Dieta wątrobowa
Hemoroidy, żylaki odbytu
Jak wykryć raka?
Karmienie noworodka
Kolka nerkowa
Krew w kale
Krew w moczu
Krwawienie z odbytu

Badania, wyniki:

Albuminy
Aldosteron
Amylaza
Antytrombina III
Barwa
Białe krwinki
Białko C-reaktywne
Białko całkowite
Bilirubina, bilirubina całkowita
Chlor
Chlorki
Cholesterol
Czerwone krwinki, erytrocyty
Częściowa tromboplastyna
Dehydrogenaza mleczanowaNa stronie:

W czytelni:
Tagi