Macica ? budowa (Uterus - construction)

Kobieca macica to bardzo skomplikowany organ należący do układu rozrodczego kobiety, w którym rozwija się płód. Dlatego właśnie, zdrowie macicy jest bardzo ważne dla kobiet i powinno być stale kontrolowane przez lekarza. Ze względu na to, że macica może ulegać uszkodzeniom, chorobom i innym problemom zdrowotnym, konieczna jest dobra znajomość jej budowy, a także narządów, z którymi ?współpracuje? (jajniki, jajowody, pochwa, moczowody, więzadła szerokie, itp.), gdyż tylko dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie skutecznego leczenia, tudzież operacji.


   


W normalnym stanie macica ma 7,5 cm długości, 5 cm szerokości i 2,5 cm grubości. Składa się z dna, ciała i szyi. Dno macicy znajduje się ponad linią łączącą dwa otwory z jajowodami. Szyjka macicy zajmuje ok. 2,5 cm dolnej części macicy. Między szyjką a dnem znajduje się ciało macicy. 

Jama macicy jest nieduża- jej przednia i tylna strona są praktycznie w bliskim kontakcie, a boki rozciągają w kierunku jajowodów. Kanał szyjki macicy (otwór szyjki macicy) łączy się z pochwą przez oś zewnętrzną. Oś zewnętrzna u kobiet, które nigdy nie rodziły jest okrągła. Inaczej jest w przypadku kobiet, które już mają dzieci, wtedy oś przyjmuje kształt poprzecznej szczeliny. Kanał szyjki macicy zwęża się na obu osiach (zewnętrznej i wewnętrznej).Dolna część macicy jest przytwierdzona do pochwy i z tego względu tylko jej górna część jest ruchoma. Macica może znajdować się w różnej pozycji. Zazwyczaj lekko pochyla się ku przodowi i znajduje się w kontakcie z pęcherzem moczowym i jelitami. Czasami może też odchylać się do tyłu i wtedy wchodzi kontakt z odbytnicą. Generalnie, położenie macicy zależy od stanu narządów, które znajdują się w jej pobliżu. Na przykład, gdy pęcherz jest pusty macica może przyjmować pozycję poziomą tuż nad górną częścią spojenia łonowego. Kiedy pęcherz się rozciąga, a odbytnica staje się pusta, dno macicy podnosi się, a oś macicy może pokrywać się z pochwą lub nawet wyjść poza nią. Wtedy mówi się o przechylonej macicy. Podczas stanu chorobowego, macica może gwałtownie wygiąć się w przód (antefleksja) lub w tył (retrofleksja). 

Macica zawiera liczne fałdy i więzadła, które łączą ją z innymi narządami. Od macicy na poziomie wewnętrznej osi odbija się przednia część otrzewnej. Tylna część otrzewnej przechodzi przez tylną ścianę górnej części pochwy i odbytnicę.Autor tekstu: mgr Klaudia W., Warszawa, 2011.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.5/5, ocen: 2
Macica ? budowa Uterus - construction
Ocena: 70 % na 100%
Liczba opinii: 2


Zobacz również - choroby, artykuły:

Częste oddawanie moczu
Macica ? budowa
Mięśniaki
Objawy ciąży

Badania, wyniki:Na stronie:

W czytelni:
Tagi